Z naší Galaxie trčí tisíce podivných vláken. Astronomové nevědí, jak vznikly
Z naší Galaxie visí tajemná vlákna, která se táhnou až 150 světelných let, uvedli na webu IFL Science.
První takové struktury byly objeveny při pozorování radioteleskopem na počátku 80. let. Od té doby je studuje profesor Farhad Yusef-Zadeh z americké Severozápadní univerzity.
Jeho týmu se podařilo zjistit, že vlákna vznikají, když jsou elektrony rotující v magnetickém poli zrychleny na rychlost blízkou rychlosti světla. Ale proč se to děje stále není známo.
Profesor a jeho tým nyní objevili 1 000 nových, dosud nepozorovaných záhadných vláken. To je desetkrát více, než kolik jich bylo dosud objeveno.
Foto: Northwestern University
Dosud jsme studovali jednotlivá vlákna velmi „krátkozrace“. Nyní vidíme větší panoramatický obraz s velkým počtem vláken. K vytvoření tohoto panoramatického snímku vědci tři roky analyzovali data z Jihoafrické radioastronomické observatoře. Konkrétně 200 hodin pozorování z jednoho z radioteleskopů MeerKAT. Na základě toho se jim podařilo sestavit dvacet snímků oblasti kolem středu Mléčné dráhy, vzdálené od Země asi 25 000 světelných let.
Foto: Northwestern University
Vlákna jsou od sebe velmi rovnoměrně vzdálena. Jedna je obvykle vzdálena od druhé přibližně jednu astronomickou jednotku, což je průměrná vzdálenost mezi Zemí a Sluncem. Není známo, zda jsou vlákna pevná, nebo zda se pohybují či mění tvar.
Vědci se nedomnívají, že jde o pozůstatky výbuchů supernov. Jsou to spíše stopy po minulé aktivitě supermasivní černé díry, která ukrývá srdce naší Galaxie zvané Sagittarius A*.
Zdroj: iflscience.com