Webbův teleskop zaznamenal obrovskou explozi ve vesmíru. Pohled je výsledkem srážky dvou velmi starých galaxií. Došlo k ní asi před 500 miliony let
Vesmírný dalekohled Jamese Webba nedávno zaznamenal obrovskou explozi, ke které došlo 120 milionů světelných let od Země, píše web Space. Vypadá to krásně a děsivě zároveň.
Na jednom z nejnovějších snímků pořízených vesmírným dalekohledem Jamese Webba můžeme vidět především spirální galaxii NGC 3256, která je velikostí srovnatelná s naší Mléčnou dráhou. Soustava se nachází v souhvězdí Plachty.
Galaxie NGC 3256 (PGC 30785) je neobvyklá a krásná. Přestože vypadá jako velmi klidný spirální útvar s oranžovými rameny, je tento pohled výsledkem srážky dvou velmi starých galaxií. Došlo k ní asi před 500 miliony let.
Dotyčná galaxie má dvě jádra, vzdálená od sebe asi 3 200 světelných let, a také supernovu SN2001db. K tomu je třeba připočíst množství nových hvězd, které lze spatřit v oranžových ramenech galaxie NGC 3256. Právě srážky v galaxii NGC 3256 z ní učinily tak aktivní oblast tvorby hvězd.
Srážka mladých hvězd v galaxii NGC 3256 je prakticky nepravděpodobná, ale zmíněná kolize mezi oběma galaxiemi byla významná pro staré útvary. Silná gravitační síla ovlivnila hvězdný systém, což můžeme na snímku vidět v podobě jasné záře. Díky jasnému světlu pozorovanému infračerveným přístrojem NIRCam je tato oblast oblohy ideální pro pozorování vesmírným dalekohledem Jamese Webba.
Porovnáním nových snímků galaxie NGC 3256 ji dalekohled ukázal mnohem lépe, než jak to v minulosti dokázal Hubbleův vesmírný dalekohled (HST). HST k tomu použil kameru Wide Field Camera 3 a kameru Advanced Camera for Surveys. Je třeba říci, že estetika těchto snímků je nádherná a uspokojivá, ale byl to právě dalekohled Jamese Webba, který shromáždil přesnější údaje o galaxii a mladých útvarech v ní.
Zdroj: redakce, space.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]