Webbův teleskop objevil druhou Zemi. Byla to náhoda, říkají vědci

Skalnatá planeta vzdálená 41 světelných let je prý zhruba stejně velká jako Země, což vede k dalším otázkám ohledně její atmosféry a složení. Vesmírný teleskop Jamese Webba odhalil podivuhodné snímky a dosáhl mnoha milníků, přičemž nejnovější úspěch je pravděpodobně jeho nejdůležitějším.

NASA 11. ledna potvrdila, že vědci pomocí Webbova teleskopu objevili exoplanetu, tedy planetu mimo naši sluneční soustavu obíhající kolem jiné hvězdy.

Exoplaneta, formálně klasifikovaná jako LHS 475 b, zaujala mnohé svou velikostí, neboť je téměř stejně velká jako Země. LHS 475 b byla označena za planetu o průměru 99 % průměru Země a bylo také uvedeno, že se jedná o kamennou planetu, jako je Země nebo Mars, nikoliv o plynného obra, jako je Jupiter nebo Saturn.

Na základě předchozích údajů bylo potvrzeno více než 5 000 exoplanet, ale LHS 475 b je první, která byla potvrzena pozorováním pomocí dalekohledu. Bylo uvedeno, že exoplaneta se nachází ve vzdálenosti 41 světelných let v souhvězdí Octana.

„Tyto první výsledky pozorování kamenné planety velikosti Země otevírají dveře mnoha budoucím možnostem studia atmosfér kamenných planet pomocí Webbova teleskopu,“ uvedl ředitel astrofyzikálního oddělení ústředí NASA Mark Clampin. „Webbův teleskop nás stále více přibližuje k novému poznání světů podobných Zemi mimo naši sluneční soustavu, a to je mise teprve na začátku.“

Vědci se domnívají, že planeta má v podstatě stejné složení jako Země. Ačkoli složení exoplanety může být podobné zemskému, rozdíl je v teplotě exoplanety. Bylo zjištěno, že teplota LHS 475 b se pohybuje mezi 500 a 600 stupni Kelvina (226 a 326 stupňů Celsia) ve srovnání se zemskými 280 Kelviny (6,8 stupňů Celsia). Rozdíl teplot může vést k závěru, že planeta je podobná Venuši, pokud se zjistí, že LHS 475 b má mraky. Venuše má jedovatou atmosféru tvořenou oxidem uhličitým, která zachycuje teplo ze Slunce jako skleník, což z ní činí nejteplejší planetu naší sluneční soustavy.

Webbův teleskop je jediným fungujícím dalekohledem, který je schopen charakterizovat atmosféru exoplanet velikosti Země. Pokusy o posouzení atmosféry LHS 475 b byly provedeny analýzou jejího transmisního spektra, které 31. srpna 2022 zachytil Webbův přístroj NIRSpec. V současné době není známo, zda exoplaneta má atmosféru, ani z čeho by se tato atmosféra skládala, ale některé typy atmosfér byly vyloučeny, například atmosféra s převahou metanu podobná atmosféře Saturnova měsíce Titanu.

Vědci popsali nalezení planety LHS 475 b Webbovým teleskopem jako „šťastnou náhodu“, tedy něco, co nebylo primárním určením dalekohledu.

Zdroj: redakce, accuweather.com, nasa.gov