Výzkum zjistil, že nanoplasty absorbují lesy. Jaká jsou rizika?

Laboratorní studie ukázala, že lesní stromy přijímají plastové částice svými kořeny a přenášejí je do nadzemních tkání rostliny, píše web Engineering and technology.

Výzkumná studie švýcarského Spolkového ústavu pro výzkum lesního sněhu a krajiny prokázala, že lesy mohou absorbovat plastové předměty. Dopad tohoto jevu na potravní řetězec je zatím nejasný.

Plastový odpad nyní znečišťuje všechny světové ekosystémy, a to i ty, které se nacházejí daleko od civilizace. Jen v důsledku nárůstu používání jednorázových plastů za účelem snížení míry infekce Covid-19 vzniklo od začátku pandemie odhadem 8,4 milionu tun plastového odpadu vyprodukovaného ve 193 zemích.

Plasty se rozkládají extrémně pomalu. Podle německého svazu ochrany přírody a biodiverzity se plastová taška rozkládá 10 až 20 let, plastové brčko 200 let a plastová láhev 450 let. Během rozkladu se tyto předměty postupem času rozmělňují na stále menší částice. Ty se označují jako mikroplasty (částice menší než 5 mm) nebo nanoplasty (částice menší než 1 000 nm).

Zejména částice nanoplastů představují potenciální nebezpečí pro živé organismy, protože ty mohou tyto částice absorbovat. Částice se hromadí v tkáních a existují náznaky, že mohou způsobovat chronické záněty.

Zdroj: eandt.theiet.org