Vystřídá umělá inteligence střelce tanků? Vývoj slibuje neuvěřitelné výsledky

Vývojáři zbraní poukazují na systémy rozpoznávání cílů s technologií umělé inteligence jako na další klíčovou inovaci, která mění podobu pozemního boje.

Pod povrchem svých dobře známých a velmi viditelných velkých bojových platforem, jako jsou tank Abrams a Stryker, společnost General Dynamics Land Systems (GDLS) v tichosti pokračuje v intenzivním výzkumu a vývoji, aby objevila nové kritické inovace pro pozemní válku. Snímání s využitím umělé inteligence ve spojení s počítačovým zpracováním může pomoci výrazně zvýšit životnost mnoha vozidel.

„Na straně údržby a logistiky tomu říkáme autonomní údržba vozidel. Na vozidle můžete spustit algoritmy, které monitorují klíčové systémy a motor a elektronické komponenty, a porovnat je s modely zbytkové životnosti, které jsme vyvinuli na základě desítek let dat. Můžeme pak předvídat, kdy bude systém selhávat nebo začne snižovat své schopnosti, a poskytnout toto upozornění posádce a poskytnout tyto informace důstojníkům údržby a veliteli, aby mohli rozhodnout, jak reagovat na budoucí stav připravenosti své formace,“ řekl v rozhovoru pro National Interest Tim Reese, ředitel pro rozvoj obchodu v USA ve společnosti GDLS.

Vývojáři zbraní GDLS poukazují na systémy rozpoznávání cílů s technologií umělé inteligence (AI) jako na další klíčovou inovaci, která mění podobu pozemního boje. Systém s umělou inteligencí může shromažďovat a organizovat příchozí data ze senzorů, odrážet je od existující databáze a řešit problémy, nacházet vzorce a identifikovat cíle. To je něco, co GDLS zabudovává mimo jiné do svých vozidel Abrams a Stryker.

„Bot“ s umělou inteligencí ve vozidle může posádku upozornit na něco, co není v terénu přirozené, a dokonce jí poskytnout odhad, nakolik si je jistý tím, co vidí. Může například s 80procentní jistotou říci ‚to je ruský T 72‘ nebo ‚to je civilista, který nese na rameni nějaké klády, venku v lese, a ne voják s rohovou protitankovou řízenou střelou na sobě‘,“ řekl Reese.

Bývalý velitel armádního velitelství pro budoucnost generál John Murray vysvětlil, že tankovým střelcům se dříve ukazovaly flash karty s nepřátelskými cíli. Vojáci, kteří rychle a správně identifikovali nejlepší cíle pomocí rychlé vizuální identifikace, byli často vybíráni jako „střelci“ v tancích. Nyní však, vysvětlil Murray, může automatické rozpoznávání cílů s podporou umělé inteligence čerpat z pokročilých algoritmů, které tyto okamžité rozdíly a detaily hrozeb identifikují s vysokou jistotou v řádu milisekund. Ačkoli je zde kritické místo pro trvalé využívání těch rozhodovacích schopností, které jsou jedinečné pro lidské pozorování a poznávání, tento druh zaměřování a rychlosti zpracování s pomocí AI může ulehčit lidským rozhodovacím pracovníkům a poskytnout jim mnohem širší a ucelenější obraz o hrozbách.

Celý přístup, jak uvedli vývojáři zbraní GDLS, má být plně v souladu s armádou a podporovat ji.

„Doufejme, že armáda bude něčím, co vidíme, dostatečně stimulována, aby to posunula v další fázi své modernizační strategie, ať už to bude v některých případech zcela nový program, nebo půjde o postupné zvyšování schopností stávající flotily,“ uvedl Keith Barclay, ředitel pro růst a strategii USA ve společnosti GDLS.

Zdroj: nationalinterest.org