Vodíkové střešní panely přinesou nové příležitosti v oblasti výroby čisté energie

Výzkumníci z KU Leuven učinili důležitý krok k průmyslové výrobě panelů, které dokáží získávat zelený vodík ze vzduchu. Po otestování několika prototypů jsou nyní připraveny k průmyslové výrobě, píše server Brussel Times. Doufají, že do roku 2030 budou moci instalovat panely na střechy domů. Plynný vodík je nosič energie, který dokáže skladovat a vyrábět elektřinu i teplo. Proto bude důležitým energetickým řešením pro budoucnost. Přitom nemá žádný škodlivý dopad na životní prostředí.

Při používání vodíku se neuvolňují žádné skleníkové plyny ani toxické látky. Jedinou podmínkou je, abyste vodík vyráběli pomocí čisté energie. Bioinženýři Jan Rongé a Tom Bosserez pracují od roku 2011 na vodíkovém panelu, který přeměňuje vzdušnou vlhkost přímo na vodík. Panel zachycuje dvě věci: vzduch a světlo. Vzduch obsahuje vodní páru a vodíkový panel využívá sluneční energii (světlo) k rozdělení molekul vody na vodík a kyslík.

Vodík se skladuje pod tlakem (pomocí kompresoru) nebo se přepravuje potrubím a může se pak používat v nejrůznějších aplikacích. Plynný kyslík se jednoduše uvolňuje zpět do atmosféry bez jakéhokoli dopadu na životní prostředí. Výzkumníci vyvinuli několik prototypů svých vodíkových panelů a díky podpoře společnosti Comate se sídlem v Lovani se jim je dokonce podařilo v rámci projektu Solhyd přeměnit v prodejný produkt. Je však třeba vzít v úvahu několik věcí.

Vodík je na planetě všude a v nevyčerpatelném množství. V přírodě se však téměř nikdy nevyskytuje v čisté formě. Atomy vodíku se vážou na nejrůznější jiné atomy, například na kyslík. Tyto atomy však lze uvolnit a izolovat, čímž vznikne neviditelný, extrémně lehký plyn H2.

Práce s tímto plynem není bez rizika, protože je vysoce hořlavý, což může být nebezpečné, zejména v uzavřených prostorách. Přestože jsou zde zřejmé výhody, odborníci také zpochybňují účinnost systému. Velká část původní energie se ztratí při uvolňování vodíku z vody. Kromě toho je třeba vyřešit skladování, případnou přepravu a opětovné mísení vodíku s kyslíkem nebo vzduchem. Je také otázkou, kolik bude vodíkový panel stát, až se dostane na trh.

„Jako každá inovativní technologie budou i naše vodíkové panely zpočátku dražší,“ uvádí se na webových stránkách projektu Solhyd. „U fotovoltaických solárních panelů se však náklady za posledních 5 let snížily na polovinu. U vodíkových panelů předpokládáme podobný vývoj. Očekáváme, že cena vodíkových panelů se nakonec přiblíží ceně dnešních solárních panelů.“

Zdroj: redakce, brusselstimes.com, solhyd.org