Vodíkem poháněné hypersonické letadlo má zkrátit lety z Evropy do Austrálie na 4 hodiny. Prototyp má úspěšné testy za sebou
Let z Evropy do takové destinace, jako je Austrálie, trvá v současnosti běžným osobním letadlem přibližně 20 hodin. Švýcarský start-up však chce tuto dobu zkrátit na něco málo přes čtyři hodiny pomocí hypersonického dopravního letadla poháněného vodíkem. Společnost Destinus testuje svůj prototyp letadla již několik let a koncem roku 2022 oznámila úspěšné zkušební lety svého druhého prototypu s názvem Eiger, jak píše server Euronews.
Vodíkový pohon je předmětem mnoha výzkumů a vývoje, přičemž zastánci poukazují na jeho ekologické vlastnosti, neboť hlavními vedlejšími produkty spalování vodíku jsou teplo a voda. Množství produkovaného tepla představuje konstrukční výzvu.
Výzkumníci z univerzity RMIT v Melbourne nedávno vyvinuli 3D tištěné katalyzátory, o nichž se domnívají, že mohou pohánět hypersonický let a fungovat jako chladicí prostředek proti extrémnímu teplu vznikajícímu při letu letadla rychlostí pětkrát vyšší než je rychlost zvuku, což je přibližně 6 100 km/h.
Při těchto rychlostech by budoucí komerční aerolinky mohly letět mezi Londýnem a New Yorkem přibližně za 90 minut. Společnost Destinus uvádí, že díky její technologii by let z Frankfurtu do Sydney trval pouhé 4 hodiny a 15 minut oproti současným 20 hodinám, zatímco let z Frankfurtu do Šanghaje by trval 2 hodiny a 45 minut, což je o osm hodin kratší doba, než trvá tato cesta v současnosti.
Společnost Destinus navázala v červnu 2022 partnerství se španělským výrobcem motorů ITP Aero, aby vytvořila zkušební zařízení pro vodíkové motory. Z grantu španělské vlády bude financována výstavba zkušebního zařízení poblíž Madridu, které bude sloužit k testování vodíkových motorů na vzduch. Druhý grant ve výši 15 milionů eur bude financovat výzkum aspektů pohonu na kapalný vodík.
Zdroj: euronews.com, redakce