Video splašeného majitele hořícího elektrického skútru vyvolává otázku, jak podobným požárům zabránit

Minulý týden se v Indii vznítily čtyři elektrické skútry, což vyvolalo otázky ohledně bezpečnosti a kvalitativních standardů jejich baterií. Server Financialexpress analyzuje, proč se to stává, a dává několik tipů, jak požáru elektrických skútrů zabránit.

Průmysl elektrických vozidel v Indii roste rychlým tempem, nejvíce segment elektrických skútrů a koloběžek. V posledních dnech se však pozornost všech přesunula na bezpečnost a kvalitu baterií používaných v těchto elektrických dvoukolkách, a to díky čtyřem případům požáru e-skútrů během jediného týdne.

Nedávno vzplála v indickém městě Pune zbrusu nová elektrická koloběžka a přibližně ve stejné době zemřel v indickém státě Tamilnád otec s dcerou poté, co se jejich nový skútr vznítil, když ho nechali přes noc nabíjet. Další elektroskútr začal hořet ve městě Tiruchirappalli a nedávno vzplál elektrický skútr na rušné ulici v indickém Chennai. K požárům elektroskútrů ale docházelo i dříve, a nejen v Indii.

Jak zabránit požáru elektrických dvoukolových vozidel?

  • V horkých letních dnech zrychlujte s elektrickým dvoukolákem opatrně
  • Parkujte své elektrické vozidlo ve stínu a nikdy ne na přímém slunci
  • S akumulátorem při výměně zacházejte s maximální opatrností
  • V horkých dnech jezděte na elektrickém skútru nejlépe v normálním režimu
  • Mějte skútr během nabíjení pod kontrolou
  • Zapojte elektromobil k nabíjení až poté, co baterie vychladnou na pokojovou teplotu
  • Nedoporučuje se používat neautorizované nabíječky
  • Vyhněte se nabíjení v blízkosti zdroje tepla

Mehul Shah, viceprezident jedné z divizí indické společnosti Exide Leclanche Energy Private Limited, říká, že průmysl elektrických vozidel využívá lithium-iontové články s vysokou hustotou výkonu. Oblíbené články jsou vyrobeny z NMC (lithium-oxid nikl-mangan-kobalt) nebo LFP (lithium-železo-fosfát), které se používají na kladné elektrodě, grafit jako záporná elektroda a fólie na bázi polymeru jako separátor mezi nimi.

Pokud dojde k přenosu velkého množství proudu (třeba v důsledku zkratu nebo neúčinných ochranných opatření či poruchy hardwaru), může to mít za následek vznícení. Dodává, že navzdory mnoha kontrolám někdy dochází k tepelným únikům v důsledku drobných výrobních vad. Velkou roli v tom hrají také faktory extrémně teplých klimatických podmínek.

Incident, při kterém dojde k nekontrolovanému požáru akumulátoru elektromobilu, se nazývá „tepelný únik“. Mayur Misra, generální ředitel indické společnosti Corrit Electric, zmiňuje, že kdykoli se odebírá nebo dodává energie do článku, vzniká v něm určité množství tepla. Pokud máme jeden jediný článek, do kterého se přenáší kontrolované množství energie, pak se tepelný únik minimalizuje. V průměrné sadě baterií je však více než sto článků a kombinované teplo, které se v nich vytváří, může snadno vyvolat tepelný únik.

Při nabíjení a vybíjení jsou články vystaveny Jouleovu ohřevu v důsledku odporu iontů v elektrolytech a elektrodách. Při absenci účinné tepelné ochrany se mohou akumulátory extrémně zahřívat a při teplotě přibližně 120 °C až 140 °C může dojít k rychlému rozkladu katody a k oxidaci elektrolytu za přítomnosti vzduchu, což může vyvolat vznícení.

Zdroj: financialexpress.com