Velké překvapení: V Severním ledovém oceánu byly nalezeny neočekávané druhy ryb a chobotnic
Výzkumný tým expedice MOSAIC s ledoborcem nazvaným Polarstern, našel v hluboké vodě uprostřed Severního ledového ocánu tresky a olihně. Obvykle se tyto druhy vyskytují v mělčích, pobřežních vodách v Atlantickém oceánu. Byl to naprosto neočekávaný nález.
Podle webu SciTechDaily, bylo pro vědce velkým překvapením, když se v Severním ledovém oceáně chytily do sítí čtyři větší ryby v hloubce 350 – 400 metrů, které obvykle žijí v Atlantském oceánu. Tři z ryb byly treska atlantická, dravý druh, který by neměl žít tak daleko na severu a jako pobřežní ryba ne ve čtyři kilometry hluboké oceánské pánvi vzdálené více než 500 kilometrů od jakéhokoli pobřeží. S hlubokomořskou kamerou umístěnou pod mořským ledem vědci také zjistili, že i chobotnice atlantická a takzvané lampovníkovité ryby se vyskytují mnohem severněji, než bylo dříve známo.
Laboratorsní analýzy ukázaly, že treska atlantická pochází z norských oblastí a žila v arktické vodě (-1 až 2 stupně Celsia) až šest let. Ryby upřednostňovaly vody v Atlantiku, mírně teplejší vodní masu (0 až 2 stupně Celsia), která však sahá daleko do arktické pánve mezi povrchem a hlubšími vrstvami vody, které jsou pod 0 stupni Celsia.
„I když treska atlantická nemá v arktických vodách příliš rozsáhlou populaci, tento výzkum ukazuje, že zde může přežít. Zdá se, že malý počet jedinců najde dostatek potravy, aby zde mohli zůstat delší dobu,“ říká Pauline Snoeijs Leijonmal, profesorka mořské ekologie na Univerzitě ve Stockholmu ve Švédsku.
Studie tak dokazuje, jak se potravní síť centrálního arktického ekosystému mění. Větší ryby z atlantických vod jsou potravou pro savce, jako jsou tuleni, mroži a lední medvědi. To nejspíš vysvětluje, proč se tyto druhy savců vyskytují i na severním pólu.
Zdroj: scitechdaily.com, su.se