Vědec vytvořil vůni Měsíce. Inspiroval se od astronauta, který byl na měsíci společně s Neilem Armstrongem

Tvůrce vůní Michael Moisseeff, se rozhodl ukázat světu, jak voní Měsíc. Vůně, kterou vytváří pro muzeum Cité de l’espace v Toulouse věnované dobývání vesmíru, vychází z vyprávění Buzze Aldrina. To byl astronaut NASA, přezdívaný druhý člověk na Měsíci, měl v roce 1969 možnost poznat vůni Stříbrného glóbu, jak píše web Futurism.

Mise Apollo 11, jejímž cílem bylo přistání prvního člověka na Měsíci, se stala obrovským úspěchem a milníkem v dobývání vesmíru. Účastníci Neil Armstrong a Buzz Aldrin dosáhli povrchu Stříbrného glóbu 20. července 1969. Po opuštění lunárního modulu umístili na měsíční povrch americkou vlajku a nasbírali 21,7 kg měsíčního materiálu – písku a prachu.

Jak voní Měsíc?

Pocity při opuštění lunárního modulu popsal Aldrin ve své knize „Velkolepá poušť: Dlouhá cesta z Měsíce domů“. V jedné z kapitol knihy poznamenal, že po návratu do vozidla byli on i Neil Armstrong pokryti měsíčním prachem, který doprovázel štiplavý kovový zápach, něco jako střelný prach nebo pach vzduchu po výbuchu petardy.

Server Futurism rovněž upozorňuje na Aldrinův rozhovor pro web Space z roku 2015. V tomto rozhovoru se astronaut podrobněji vyjádřil k zápachu, který cítil při pobytu na Měsíci. Přirovnal jej k zápachu spáleného dřevěného uhlí nebo popela, který se nachází v krbu, zejména když je pokropen vodou. Tento zápach nejspíše ucítí návštěvníci výstavy Cité de l’espace v Toulouse.

V článku, který vyšel ve vědeckém časopise Nature, Michael Moisseeff vysvětlil, že tento zápach se reprodukuje pomocí alembiku. Jedná se o destilační přístroj, který se dříve běžně používal. Ve speciální nádobě Moisseeff připravuje vůně, k jejichž výrobě používá mimo jiné esenciální oleje a další přírodní výtažky. Některé z nich vyrobil sám a některé získal z rostlin a jiných přírodních zdrojů.

Vůně měsíce není jedinou vůní pro výstavu, kterou Moisseeff vytvořil. Francouzský tvůrce také obnovil vůně andamanského deštného pralesa v Indickém oceánu a připravil vůně používané při školení vinařských odborníků. Možná nebude trvat dlouho a vůně Měsíce bude k dostání nejen ve francouzském muzeu. Zvláště když mnohé kosmické společnosti mají značné ambice Měsíc kolonizovat.

Zdroj: redakce, futurism.com, space.com, nature.com