Vědcům se podařilo vypěstovat model lidského embryonálního mozku a míchy

Vědcům se poprvé podařilo vypěstovat v laboratoři malý trojrozměrný model nejranějších vývojových stadií lidského centrálního nervového systému. Nový model je typem organoidu – miniaturního 3D modelu, který je vyroben z živých tkání a je navržen tak, aby napodoboval jedinečné složitosti lidských orgánů.

Takové miniaturní orgány mají zachytit lidskou biologii přesněji než tradiční zvířecí modely, což může být využito při objevování a vývoji léčiv. Tyto modely by například mohly výzkumníkům pomoci přesněji předpovědět, které léky ve výzkumném procesu by mohly být úspěšné u lidí, a ne pouze na laboratorních myších.

V posledních letech byla vyvinuta celá řada organoidů, od malých bijících srdcí až po miniaturní varlata. Kromě toho byly již dříve pěstovány mozkové organoidy, ale vědci, kteří stojí za novým modelem, tvrdí, že je to poprvé, kdy se podařilo v laboratoři napodobit všechny tři části embryonálního mozku a míchy, uvádí Live Science.

Nový model byl vytvořen pomocí lidských pluripotentních kmenových buněk, tedy buněk, které mají potenciál stát se jakýmkoli typem buněk v těle. Nejprve byly kmenové buňky přiměny, aby vytvořily řadu dlouhou asi 4,39 cm a širokou 0,018 cm. To se podobalo tvaru a velikosti neurální trubice – rané struktury, z níž vzniká mozek a mícha, která by se měla nacházet u čtyřtýdenního lidského embrya.

Tým poté vložil tuto řadu buněk do takzvaného mikrofluidního zařízení obsahujícího spoustu malých kanálků. Prostřednictvím těchto kanálků vystavili buňky různým chemickým látkám, čímž je přiměli k růstu a vytvoření 3D struktury, která se podobala rané centrální nervové soustavě.

Během 40 dnů se buňky v organoidu samy uspořádaly do struktur, které se podobaly raným stadiím vývoje mozku a míchy u lidského embrya. Vznikly tak struktury známé jako přední, střední a zadní mozek a také mícha.

zdroj: Live Science