Vědci zjistili, že materiál Tutanchamonovy dýky má vesmírný původ

Faraon Tutanchamon, jedna z nejzáhadnějších postav starověkého Egypta, se stává středem pozornosti nejen díky své nádherně zachovalé hrobce, ale i díky objevu, který rozšiřuje hranice našeho chápání dávných technologií. Mezi jeho pohřebními dary byl objeven artefakt, jehož původ sahá daleko za hranice naší planety – dýka, jejíž složení odhaluje její kosmický původ.

Tento předmět, nalezený poblíž pravého ucha mumifikovaného faraona, je krátká dýka s rukojetí zdobenou zlatem a železnou čepelí, která na první pohled připomíná běžnou zbraň. Nicméně, detailní analýza provedená týmem vědců pod vedením doktorky Daniely Comella z Polytechnické univerzity v Miláně odhalila, že se jedná o artefakt vyrobený z materiálu mimozemského původu, píše portál Gizmodo.

Hlavní záhadou byla ocelová čepel dýky, jejíž složení se výrazně lišilo od běžných pozemských železných předmětů. Díky moderním technikám analýzy, včetně spektrofluorimetrie, vědci určili, že čepel obsahuje 88 % železa, 10,8 % niklu a 0,6 % kobaltu – složení, které je typické pro meteority, nikoli pro pozemské železo.

Tato dýka tedy nejenže svědčí o vysoké úrovni zpracování materiálů v době faraonů, ale také o použití materiálů, které na Zemi dopadly z vesmíru. Materiál pro výrobu této dýky pochází s největší pravděpodobností z meteoritu Kharga, objeveného v roce 2000 nedaleko Alexandrie. Tento objev přináší nový pohled na schopnosti a znalosti starověkých Egypťanů, kteří dokázali využít kosmické materiály pro vytvoření předmětů s nesmírnou hodnotou a možná i symbolickým významem.

Zdroj: Gizmodo