Vědci z NASA objevili největší kometu všech dob, která se blíží k Zemi. Máme se bát katastrofy?

Největší kometa, jaká kdy byla zaznamenána, byla spatřena Hubbleovým vesmírným dalekohledem, uvedla NASA.

Předpokládá se, že jádro komety – ledový objekt v srdci komety, který nezahrnuje její ohon – má průměr 130 kilometrů a může vážit asi 500 bilionů tun. Ledové monstrum má název kometa Bernardinelli-Bernstein, podle astronomů, kteří ji objevili, informuje Newsweek.

Vědci dokázali přesně určit velikost komety, která je asi 3,2 miliardy kilometrů daleko od naší planety. Spojením počítačových modelů s pozorováním dokázali astronomové odhalit skutečnou velikost ledového jádra komety. „Je to velké a je to černější než uhlí,“ řekl David Jewitt, spoluautor studie popisující nález, v tiskové zprávě NASA . „Vždy jsme měli podezření, že tato kometa musí být velká, protože je tak jasná i na tak velkou vzdálenost.“

Kometa pomalu míří ke Slunci, ale podle vědců nepředstavuje pro Zemi asi žádné nebezpečí. Ve skutečnosti se nepředpokládá, že by se v roce 2031 přiblížila k Zemi blíž než planeta Saturn. Vzhledem k její velikosti ale je to možná dost blízko.

Jednoho dne začne kometa opět směřovat pryč od Slunce a na zpáteční cestu se vydá až ve vzdálenosti asi půl světelného roku od Země. 

Komety jsou velké objekty vytvořené z ledu a prachu, které obíhají kolem Slunce. Jsou hlavně známé díky svým dlouhým ohonůmy, které za sebou zanechávají, když procházejí blízko Slunce. Často jsou tyto ohony viditelné ze Země, což představuje lahůdku pro milovníky noční oblohy a astronomy.

Komety jsou považovány za jedny z nejpůvodnějších zbytků rané sluneční soustavy, o kterých víme. Po většinu svého života se pohybují v ledovém prostředí vnější sluneční soustavy. Navzdory tomu, že od Slunce dostávají jen málo tepla, některé komety uvolňují oblaka plynu nebo jiného materiálu, který zvyšuje jejich jasnost. Objevování vzdálených komet rozhodně vyvolává řadu nových otázek o vývoji naší sluneční soustavy.

Zdroj: Newsweek