Vědci vytvořili roboty měnící tvar. Mohli by se stát novodobým vesmírným nábytkem

Jaké by to bylo, kdyby se robot mohl v jednu chvíli stát stolem a pak se proměnit v gauč? Robotici se myšlenkou rekonfigurovatelných zařízení zabývají již desítky let. Mohla by být velmi užitečná i ve vesmíru, kde mají astronauti na palubě lodi omezené nástroje a prostor, napsali na webu Popular Science.

Pomocí elektromagnetismu vytvořili vědci na MIT roboty ve tvaru krychle, které lze sestavovat do složitých tvarů. Tyto bezdrátové prototypy nazvané ElectroVoxels mají sice malé rozměry, ale podle výzkumného týmu mají docela velké využití pro výzkum vesmíru.

Vzhledem k tomu, že jsou tito roboti tak malí, má projekt širší možnosti využití ve vesmíru než na Zemi. Namísto jednoho robota s jediným použitím se mohou menší moduly spojovat a vytvářet více typů struktur s různými funkcemi.

ElektroVoxely nabízejí levné a snadno sestavitelné řešení. Elektromagnetické obložení 3D tištěných rámů umožňuje kostkám, aby se plynule přitahovaly, odpuzovaly, nebo vypínaly. Výroba jedné kostky trvá něco málo přes hodinu a stojí jen 60 centů.

Uvnitř každého bloku pracují desky s obvody vytištěné na 3D tiskárně a elektronika, které společně vysílají proud, jež řídí jejich pohyby. Aby však vědci mohli tyto kostky uvést do pohybu, museli navrhnout software, který by uživatelům umožnil poskládat je do jakéhokoli tvaru, který uznají za vhodný. Simulace umožňuje uživatelům ovládat až tisíc ElectroVoxelů najednou, nebo si vybrat z řady předdefinovaných pohybů a vytvářet rekonfigurace.

Celé to má ale i svou stinnou stránku. Mimo prostředí s nulovou gravitací kostky nefungují. Vědci by chtěli vytvořit roboty dostatečně silné, aby se mohly pohybovat proti zemské gravitaci. Umožnilo by to lidem vybudovat rozsáhlé, rekonfigurovatelné provozy i na Zemi.

Zdroj: popsci.com