Vědci vytvořili pomocí ocelových kuliček nový typ amorfního ledu střední hustoty

Podle studie zveřejněné na serveru Science vytvořili vědci novou formu ledu s hustotou velmi podobnou hustotě vody, jak uvádí server Smithsonian Mag.

Vědci z Londýnské univerzity začali tím, že vložili obyčejný led do bubnu s ocelovými kuličkovými ložisky ochlazenými na teplotu -165 °C a síly vzniklé pohybem vytvořily tento nový amorfní led střední hustoty (MDA).

Síla kovových kuliček v podstatě proměnila led v bílý prášek. Vědci pak na prášek vysílali rentgenové paprsky, aby zjistili, jak jsou uspořádány. Když se rentgenové paprsky rozptýlily, zjistili, že led má nulovou organizační strukturu. Pomocí počítačové simulace demonstrovali, jak tyto náhodně se posouvající vrstvy ledu mohly způsobit, že se struktura stala amorfní.

„Ukázali jsme, že je možné vytvořit něco, co vypadá jako stop-motion vody. To je nečekané a zcela úžasné zjištění,“ uvedl Andrea Sella z UCL Chemistry. Bude zapotřebí dalšího výzkumu, aby bylo možné lépe pochopit, jak moc se tento led podobá kapalné vodě. Vědci se domnívají, že jeho studium by nám mohlo pomoci lépe porozumět měsícům jiných planet, které by mohly mít na svém povrchu amorfní led.

Zdroj: smithsonianmag.com, redakce