Vědci vyrobili umělé cévy, které se chovají jako živé

Při poškození a ucpání cév pomůže pouze operace a výměna. Obvykle se jedná o cévy od dárce nebo odebrané z jiné části těla pacienta, ale v poslední době se stále častěji setkáváme s tím, že fungují i alternativy vypěstované v laboratoři. Vědci z univerzity v Sydney nyní v této oblasti dosáhli dalšího pokroku, jak píše server New Atlas.

Uvádějí, že díky novému materiálu, který lépe napodobuje strukturu živých cév, jejich nové cévy po zavedení do těla rostou spolu s ním. Podle týmu, který stojí za těmito umělými cévami, se jejich produkt velmi podobá svým přírodním protějškům. Normální cévy jsou vybaveny kroužky bílkovin zvaných elastiny, které jim umožňují roztahovat se, když jimi protéká krev. Výzkumníci tuto vlastnost replikovali pomocí dvou biokompatibilních materiálů, které vytvarovali do vyrobené trubice.

Vyrobenou nádobu lze bezpečně uložit do sterilního plastu, dokud nenastane čas pro transplantaci. V předklinických testech tým implantoval trubičky myším a zjistil, že jsou dobře snášeny. Ještě slibnější je, že se na správných místech v trubici začaly vyvíjet nové buňky a tkáně, které ji postupem času přeměnily z umělé cévy na živou.

„Příroda nakonec přemění tuto vyrobenou trubici na trubici, která vypadá, chová se a funguje jako skutečná céva,“ řekl hlavní autor profesor Anthony Weiss. „Schopnost této technologie obnovit složitou strukturu biologických tkání ukazuje, že má potenciál nejen pro výrobu cév, které pomáhají při operacích, ale také vytváří předpoklady pro budoucí tvorbu dalších syntetických tkání, jako jsou například srdeční chlopně.“

Díky této schopnosti zrát s tělem jsou vědci optimističtí ohledně potenciálu svých umělých cév. Než budou moci být použity v klinické praxi, čeká je ještě mnoho práce, ale tým věří, že v budoucnu budou hrát cennou roli, zejména při léčbě mladých lidí. Výzkum byl publikován v časopise Advanced Materials.

Zdroj: newatlas.com, wiley.com