Vědci vyrábějí robota s umělou inteligencí, který rozebere váš starý telefon a zachrání cenné komponenty
Cílem nového výzkumného projektu je vyvinout nástroje poháněné umělou inteligencí, které umožní sbírat součástky z mnoha různých modelů telefonů. Pokud se takovou technologii podaří uvést na trh, výzkumníci doufají, že by mohla výrazně zlepšit recyklaci chytrých telefonů a další malé přenosné elektroniky, napsali na webu The Verge.
Zatímco dnešní technologie zpracovávají převážně větší starší zařízení, jako jsou CRT televizory, do jejich působnosti se začíná dostávat stále více menší elektroniky, jako jsou chytré telefony a tablety. Tato zařízení je často obtížné a časově náročné rozebrat. Namísto záchrany potenciálně cenných součástí, jako je základní deska, se obvykle jen odstraní baterie a zbytek se rozřeže.
Vědci již několik let zkoumají, zda by inteligentní roboti mohli zefektivnit proces recyklace a učinit obnovu a opětovné použití součástek z vyřazené spotřební elektroniky ekonomičtější. V prosinci dostala tato myšlenka zelenou, když americké ministerstvo energetiky udělilo výzkumníkům z Národní laboratoře Idaho, státní univerzity v Buffalu, Státní univerzity Iowa a společnosti Sunnking, která se zabývá recyklací elektronického odpadu, grant ve výši přibližně 9,5 milionů korun na vývoj softwaru, který robotům umožní automaticky rozpoznat různé typy chytrých telefonů na recyklační lince, odstranit baterie a získat hodnotné komponenty.
„Scientists are building an #AI-powered robot to take apart your old phone–Think #Apple’s iPhone recycling robot but for any brand.“https://t.co/JnE7YQ2qNL
— Apress (@Apress) February 3, 2022
Použití robotiky a umělé inteligence při recyklaci elektronického odpadu je poměrně nová myšlenka a neexistuje mnoho praktických příkladů, kdy by to fungovalo. Roboti nepotřebují jen dobrý hardware, ale také software, který jim umožní rychle rozpoznat různé typy telefonů a vyhledat jejich vnitřní anatomii.
Pro tuto část projektu budou vědci vyvíjet databázi, která bude obsahovat 2D snímky a 3D skenovací data různých značek a modelů chytrých telefonů. Pomocí přístupu založeného na strojovém učení bude tato databáze sloužit k trénování softwaru, který roboty povede k vyhledávání baterie a cenných součástí telefonu a jejich extrakci.
Výzkumníci budou zároveň analyzovat ekonomiku celého procesu robotické demontáže, aby zjistili, zda skutečně snižuje náklady na recyklaci. Cílem týmu je zlepšit využití materiálů nejméně o 10 % a ekonomiku recyklace nejméně o 15 % ve srovnání s dnešními standardními recyklačními operacemi.
Výzkumníci doufají, že nakonec budou mít k dispozici robota na rozebírání smartphonů, kterého bude možné zapojit do stávajících provozů na recyklaci elektronického odpadu. Vzhledem k tomu, že počáteční projekt se zaměřuje pouze na pět ze stovek chytrých telefonů, bude třeba technologii dále rozvíjet, aby byla praktická pro většinu recyklačních firem.
Zdroj: theverge.com