Vědci vynalezli nejrychlejší fotoaparát na světě, který snímá 156,3 bilionu snímků za sekundu
Vědci vytvořili mimořádně rychlou vědeckou kameru, která snímá obraz rychlostí 156,3 terahertzů (THz) na jednotlivé pixely, což odpovídá 156,3 bilionům snímků za sekundu. Kamera nazvaná SCARF by mohla vést k průlomu v oborech zkoumajících mikroudálosti, které jsou příliš rychlé na to, aby je dnešní nejdražší vědecké senzory zvládly, píše web Engadget.
SCARF úspěšně zachytil ultrarychlé jevy, jako je absorpce v polovodiči a demagnetizace kovové slitiny. Tento výzkum by mohl otevřít nové hranice v tak rozmanitých oblastech, jako je mechanika rázových vln nebo vývoj účinnějších léků.
Výzkumný tým vedl profesor Jinyang Liang z kanadského Národního institutu pro vědecký výzkum (INRS). Současný výzkum byl publikován v časopise Nature.
Researchers have developed an ultra-high-speed scientific camera, named SCARF (swept-coded aperture real-time femtophotography)
— Gad Insider (@Gadinsider) March 27, 2024
Read more: https://t.co/y55jsU235h#gadinsider pic.twitter.com/IprKA91XgA
Profesor Liang a spol. přizpůsobili svůj výzkum jako nový pohled na ultrarychlé fotoaparáty. Tyto systémy obvykle používají sekvenční přístup – snímají snímky jeden po druhém a skládají je dohromady, aby bylo možné pozorovat objekty v pohybu.
Velice zjednodušeně řečeno to znamená, že kamera využívá výpočetní způsob zobrazování k zachycení prostorové informace tím, že nechává světlo vstupovat do svého snímače v mírně odlišných časech. To, že kamera nemusí v daném okamžiku zpracovávat prostorová data, jí částečně umožňuje zachytit tato extrémně rychlá „cvrlikání“ laserových pulzů. Surová data snímků pak může zpracovat počítačový algoritmus, který dekóduje časově rozložené vstupy a transformuje každý z bilionů snímků do kompletního obrazu.
Ačkoli je SCARF zaměřen spíše na výzkum než na spotřebitele, tým již spolupracuje se dvěma společnostmi na vývoji komerčních verzí, pravděpodobně pro kolegy na jiných vysokých školách nebo vědeckých institucích.