Vědci věří, že je na Venuši život

Planeta Venuše je žhavý a nehostinný svět. Její průměrná povrchová teplota je 464 ˚C a obklopují ji hustá mračna kyseliny sírové. Ačkoli kdysi mohla mít oceány, tyto současné podmínky jsou příliš extrémní pro existenci života, jak ho známe. Přesto se vědci domnívají, že by mohl život existovat v její atmosféře, jak o tom informuje sever LabRoots.

Nedávno zveřejněná studie se opírá o předpoklad, že mraky na Venuši nejsou tvořeny výhradně kyselinou sírovou, ale skládají se ze suspenze amonných solí. To by znamenalo, že mračna Venuše vykazují podobné vlastnosti jako extrémní prostředí na Zemi, které poskytují útočiště některým formám života.

Podle vědců je možné, že živé organismy přežívají v kapkách mraků Venuše a modelují prostředí tak, aby bylo obyvatelné. Pracují s hypotézou, že amoniak v mracích by se mohl rozpouštět v kapičkách kyseliny sírové. Tím by docházelo k neutralizaci kyseliny a kapičky by se tak staly obyvatelnějšími. Související chemické reakce by také přirozeně produkovaly kyslík.

Že nejde o příliš odvážné tvrzení naznačuje i fakt, že stejný princip funguje i na naší planetě Zemi. Konkrétně v našich žaludcích! Tam přežívají organismy schopné produkovat amoniak a měnit jinak vysoce kyselé prostředí na obyvatelné.

Do problematiky snad vnese světlo budoucí mise, kterou NASA oznámila v červnu 2021. Avizovaná mise DAVINCI+ bude měřit složení atmosféry Venuše, abychom lépe porozuměli jejímu vzniku a vývoji, spolu s určením, zda Venuše kdysi měla také oceán.

Zdroj: labroots.com