Vědci tvrdí, že vystresované rostliny vydávají specifické zvuky

Vědci zjistili, že rostliny vydávají ultrazvuk, který připomíná praskání nebo cvakání. Frekvence je příliš vysoká na to, aby zvuk slyšel člověk, ale jiné organismy ho pravděpodobně mohou zaregistrovat. Zvuky zesilují, když je rostlina ve stresu. Tento objev vrhá nové světlo na to, jak rostliny komunikují se svým okolím, píše web Nature.

Rostliny vydávají ultrazvuky, které jsou pro člověka neslyšitelné

Rostliny byly umístěny do akustické komory a skleníku. Speciální zařízení sledovalo ultrazvuky a jejich fyziologické parametry. Ukázalo se, že zvuky připomínají praskání nebo cvakání a jsou detekovatelné na vzdálenost 3 až 5 metrů, nicméně jejich frekvence je příliš vysoká na to, aby je člověk slyšel.

V dalším kroku vědci vyvinuli modely strojového učení, které úspěšně identifikovaly stav rostlin a jejich druhy pouze na základě ultrazvuku. Pomocí nich bylo možné například určit, které rostliny jsou uschlé nebo uříznuté. Své poznatky pak odborníci ověřili na dalších rostlinách, jako je kukuřice, pšenice, kaktusy a vinná réva, aby svá pozorování potvrdili.

I na tichém poli se ozývají zvuky, které neslyšíme, a tyto zvuky nesou informace. Existují zvířata, která je slyší, takže je možné, že dochází k velké akustické interakci, vysvětlila Lilach Hadanyová z Tel Avivské univerzity v Izraeli. Rostliny neustále komunikují s hmyzem a dalšími živočichy a mnoho z těchto organismů používá ke komunikaci zvuk, takže by bylo velmi neoptimální, kdyby rostliny zvuk vůbec nepoužívaly.

Podle vědců jsou vystresované rostliny „hlasitější“ než ty, u kterých se nic neděje. V závislosti na druhu vydávají v průměru až kolem 40 zvuků za hodinu. Jak autoři zdůrazňují, studie a její závěry otevírají nové perspektivy pro pochopení rostlin a jejich interakcí s prostředím, což by mohlo v budoucnu pomoci zemědělství.

Prozatím však stále existuje mnoho neznámých, které je třeba objasnit. Stále není jasné, jakým způsobem rostliny vytvářejí zvuky, zda jejich emise mohou ovlivňovat i jiné faktory (kromě nedostatku vody a ořezávání) a kdo je vlastně může vnímat. V současné době odborníci zkoumají reakce jiných organismů na zvuky rostlin a testují možnosti jejich identifikace a interpretace ve zcela přirozeném prostředí.

Zdroj: Nature