Vědci s pomocí umělé inteligence zjistili, že dýchání u člověka lze rozlišovat. Každý z nás má unikátní dech

Vědec jménem Mahesh Panchagnula z Indického technologického institutu (IIT) v Madrásu v Čennaí zahájil experimenty s údaji o dýchání. Turbulence vzduchu vznikající při dýchání mají potenciál sloužit jako metoda pro odemykání chytrých telefonů a dalších zařízení. Jedinečný aspekt tomuto přístupu dodává jeho trochu morbidní výhoda – na rozdíl od jiných testů, jako je skenování otisků prstů, jím nemůže projít mrtvý člověk, píše web NDTV.

Mahesh Panchagnula a jeho tým z Indického technologického institutu v Madrásu v Čennaí zahájili z pouhé zvědavosti experimenty s údaji o dýchání. Původním cílem bylo vyvinout model umělé inteligence schopný identifikovat osoby s dýchacími problémy pro účely medikace, ale data nečekaně odhalila množství informací, které předčily jejich původní očekávání.

Každý z nás má unikátní dech

Časopis New Scientist uvedl, že výzkumníci z IIT Madras zaznamenali 10 nádechů každého z 94 testovaných lidí, přičemž pomocí snímače tlaku vzduchu snímali hodnoty 10 000krát za sekundu. Tyto údaje pak vložili do modelu umělé inteligence.

Během výzkumu vědci zjistili, že model po analýze údajů o dechu konkrétního subjektu dokáže s více než 97procentní přesností ověřit, zda nový dech pochází, nebo nepochází od daného jedince.

V následném pokusu, kdy měl model za úkol identifikovat dech bez předchozí znalosti přihlášené osoby, prokázal více než 50procentní přesnost při správném přiřazení dechu jedné ze dvou potenciálních osob.

Zdůrazňuje, že ačkoli je zde prostor pro významné zdokonalení, první zjištění potvrzují, že by tento koncept mohl fungovat.

Navzdory množství existujících biometrických systémů Panchagnula zdůrazňuje výraznou výhodu dechového testu – jeho výlučnou účinnost u živých osob.

Zdroj: NDTV, New Scientist