Vědci přišli na to, jak odstranit nanoplasty z vody. Používají „pruskou modř“, pigment používaný k barvení džínů

Plastový odpad se časem rozkládá na nanoplasty. Mikroplasty menší než 20 μm nemohou být odstraněny v současně provozovaných čistírnách odpadních vod a musí být aglomerovány na větší velikost a poté odstraněny. K tomuto účelu se používají flokulanty na bázi železa (Fe) nebo hliníku (Al), které však nejsou konečným řešením, protože zůstávají ve vodě a způsobují silnou toxicitu pro člověka, což vyžaduje samostatný proces úpravy.

Doktor Jae-Woo Choi z Centra pro výzkum vodního cyklu na Korejském institutu vědy a technologie (KIST) vyvinul ekologický pevný flokulant na bázi kovově-organického skeletu, který dokáže účinně agregovat nanoplasty při ozáření viditelným světlem.

Pruská modř, látka na bázi metalo-organické kostry vyrobená přidáním chloridu železa do roztoku ferrokyanidu draselného, je prvním syntetickým pigmentem používaným k barvení džínů tmavě modrou barvou a nedávno byla použita k adsorpci cesia, radioaktivního prvku, z odpadních vod japonských jaderných elektráren, uvádí portál Phys.

Při provádění experimentů s odstraňováním radioaktivních materiálů z vody pomocí pruské modři výzkumný tým KIST zjistil, že pruská modř účinně agreguje nanoplasty při ozáření viditelným světlem. Když je vyvinutý materiál ozářen viditelným světlem, nanoplasty o průměru přibližně 0,15 μm, které se obtížně odstraňují běžnou filtrační technologií, mohou být aglomerovány na velikost přibližně 4 100krát větší, což usnadňuje jejich odstranění.

Při experimentech vědci zjistili, že se jim podařilo z vody odstranit až 99 % nanoplastů. Vyvinutý materiál je také schopen flokulace nanoplastů více než trojnásobně vyšší, než je jeho vlastní hmotnost.

Tato technologie má vysoký potenciál pro komercializaci jako materiál, který lze použít v obecných řekách, čistírnách odpadních vod a zařízeních na čištění vody. Vyvinutý materiál lze využít nejen pro nanoplasty ve vodě, ale také k čištění radioaktivního cesia, a zajistit tak bezpečnou vodu.

zdroj: Phys