Vědci objevili pod ledem ztracený svět. A našli v něm život

Novozélandští vědci „skáčou radostí“ nad nálezem při zkoumání tání ledového šelfu způsobeného klimatem, jak informuje server The Guardian.

Pod rozsáhlým antarktickým ledovým šelfem, ve stovky metrů vysoké jeskyni připomínající katedrálu, žijí hejna malých krevetovitých živočichů v nově objeveném podmořském ekosystému, který donedávna zůstával ledovým tajemstvím.

Tým vědců z Nového Zélandu objevil tento ekosystém 500 metrů pod ledem v domnělém ústí řeky, stovky kilometrů od okraje Rossova ledového šelfu. Nový Zéland podpořil výzkumníky z univerzit ve Wellingtonu, Aucklandu a Otagu, Národního institutu pro vodu a atmosféru (Niwa) a Geologických a jaderných věd, aby zjistili, jakou roli může hrát ústí řeky v tání ledovců způsobeném klimatem.

Když se však provrtali skrz led až do řeky, jejich kameru zaplavili amfipodi, malí tvorové ze stejné linie jako humři, krabi a roztoči. „Chvíli jsme si mysleli, že je s kamerou něco v nepořádku, ale když se zaostření zlepšilo, všimli jsme si hejna členovců o velikosti asi 5 mm,“ řekl Craig Stevens.

Rýha v ledu

Vedoucí projektu Huw Horgan z Te Herenga Waka Victoria University of Wellington byl první, kdo si ústí všiml poté, co si při studiu satelitních snímků Rossova ledového šelfu všiml rýhy v ledu. Podle Horgana vědci o síti skrytých sladkovodních jezer a řek pod antarktickým ledovým příkrovem vědí již delší dobu, ale dosud je nikdo přímo neprozkoumal.

„Možnost pozorovat a odebírat vzorky této řeky byla, jako bychom jako první vstoupili do skrytého světa.“ Podle jeho slov byly v řece ponechány přístroje, aby pozorovaly její chování, zatímco výzkumníci v laboratoři budou zkoumat, čím je tato voda jedinečná.

Zjištění týmu sahala ještě dále – tým rozmístil své kotviště jen několik dní před obrovskou erupcí tonganské sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai. Přístroje týmu zaznamenaly výraznou změnu tlaku, když si tsunami razilo cestu dutinou. Pozorování následků erupce Stevensovi připomnělo, jak je planeta propojená. „Jsme tady, v zapomenutém koutě světa, a v reálném čase pozorujeme vlivy událostí, které se zdály být na hony vzdálené. Bylo to pozoruhodné.“

Zdroj: theguardian.com