Vědci konečně odhalili, kdy se Země stane neobyvatelnou. Bude to peklo

Vědci zkoumali různé scénáře, jak bude změna klimatu pokračovat v závislosti na tom, jak moc s ní budeme bojovat. Výsledky se ukázaly být děsivé. Nyní víme, kdy se Země stane neobyvatelnou planetou, informuje portál Global Change Biology.

Postupující změna klimatu již způsobuje, že pole ztrácejí svou úrodnost, protože rostliny jsou vystaveny rostoucímu tepelnému stresu, který jim brání v normálním vývoji. Zemědělská půda se stále více mění v úhor.

Záleží jen na nás, zda se situace bude nadále zhoršovat. Kanadští a britští vědci se rozhodli simulovat, jak se bude situace vyvíjet, a to podle tří různých scénářů v závislosti na tom, jak moc snížíme emise skleníkových plynů.

Graf ukazuje změnu globální průměrné teploty vzduchu (plná čára) a zvýšení hladiny oceánů (čárkovaná čára) mezi lety 2000 a 2500 ve srovnání s průměry let 2000-2019 pro scénáře RCP6.0, RCP4.5 a RCP2.6.

Svá zjištění publikovali v časopise Global Change Biology. První scénář (RCP2.6) předpokládá vysoké zapojení člověka do snižování emisí skleníkových plynů. Druhý scénář (RCP4.5) počítá s umírněnou globální klimatickou politikou. Třetí scénář (RCP6.0) ukazuje, co nás čeká, pokud budeme změnu klimatu ignorovat.

V nejoptimističtějším scénáři se rozsah oblastí vystavených extrémnímu tepelnému stresu zvýší jen mírně. Podle mírného scénáře budou během několika set let oblasti nevhodné pro zemědělství a obydlí pokrývat celou severní Afriku, Blízký východ, jižní Asii, sever Jižní Ameriky a sever Austrálie.

Průměrný počet měsíců v roce, kdy index tepelného stresu (UTCI) překročí úroveň „velmi silný“. (38 °C) v letech 2020, 2100, 2200 a 2500 na základě scénářů RCP6.0, RCP4.5 a RCP2.6. Podle nejčernějšího scénáře bude do roku 2500 neobyvatelné celé meziplanetární pásmo a dokonce i části mírného pásma. Sucha, velká vedra a požáry budou ohrožovat také úrodu v jižní Evropě, Středomoří a také na jihu USA.

Již v roce 2100 bude v Indii, druhé nejlidnatější zemi světa, hrozit lidem a plodinám tepelný stres. Již polovina všech lidí na světě je vystavena životu nebezpečnému horku v Indii.

Zdroj: Global Change Biology