Vědci komunikují s velrybou. Má jim to pomoci při zpracování mimozemských signálů a hledání inteligentního života mimo Zemi

Nový výzkum tvrdí, že „rozhovory“ keporkaků poskytují cenné informace o tom, jak by lidé mohli jednoho dne komunikovat s životem mimo Zemi. Výzkumníci z Institutu SETI, Kalifornské univerzity v Davisu a Aljašské velrybí nadace nedávno „konverzovali“ s keporkakem jménem Twain pomocí podvodního reproduktoru. Twain reagoval na volání výzkumníků tak, že po dobu 20 minut odpovídal mezi jednotlivými signály playbackového volání.

„Domníváme se, že se jedná o první takovou komunikační výměnu mezi lidmi a keporkaky v jazyce keporkaků,“ uvedla vědkyně Brenda McCowanová. Podobně jako posádky astronautů na Zemi simulují mise na Mars nebo na Měsíc, tým Whale-SETI studuje komunikační systémy keporkaků, aby lépe pochopil, jak detekovat a interpretovat signály z vesmíru. Jejich poznatky mohou být použity k vývoji filtrů, které lze použít na všechny přijímané mimozemské signály, uvádí se v prohlášení.

Vzhledem k současným technologickým omezením je důležitým předpokladem pátrání po mimozemské inteligenci to, že mimozemšťané budou mít zájem o navázání kontaktu, a proto se zaměří na lidské přijímače, tvrdí vědci.

Twainova reakce na každé volání playbacku ukazuje sofistikovanou úroveň porozumění a interakce. Keporkak se přiblížil k lodi týmu a kroužil kolem ní, jakmile uslyšel kontaktní volání přehrávané prostřednictvím podvodního reproduktoru. Odpovídající intervalové variace mezi jednotlivými voláními odrážejí konverzační styl podobný lidskému.

Keporkaci jsou nesmírně inteligentní, mají složitý sociální systém a intenzivně komunikují pomocí zpěvu i sociálních hovorů, uvádí portál Live Science.

Práce s keporkaky proto nabízí jedinečnou příležitost studovat inteligentní komunikaci u druhů, které nejsou lidmi. Tým použije principy teorie informace k vývoji filtrů, které mohou pomoci při zpracování mimozemských signálů a hledání inteligentního života mimo Zemi.

zdroj: Live Science