Vědci genově hackli parazita, aby dodával léky do mozku
To je jeden ze způsobů, jak to udělat! Náš mozek má vnitřního dopravního policistu, hematoencefalickou bariéru, která propouští pouze určité molekuly dovnitř a ven, zatímco škodlivé látky, jako jsou bakterie, nepouští. Stejná bariéra však představuje problém pro lékaře, kteří chtějí podávat léky. Píše portál futurism.com
Aby šlo tuto překážku obejít, skupina vědců genově upravila Toxoplasmu gondii, stejného mozkového parazita, který se může šířit v kočičím stelivu, aby se stal nosičem terapeutických proteinů, jak je podrobně popsáno v nové studii v časopise Nature Microbiology. A protože se jim to podařilo, mohl by tento druh metody v budoucnu potenciálně léčit oslabující neurologické poruchy, jako je Rettův syndrom.
Místo toxoplazmózy převaděčem proteinu bariérou
Jde o geniální řešení, protože toxoplazma, pokud je náhodně pozřena při manipulaci s kočičími výkaly, může snadno přejít z lidského žaludku do krevního oběhu a poté do nervového systému – vlastnosti, které ji učinily atraktivní pro vědce, kteří chtějí předávat léky přes hematoencefalickou bariéru.
Pro tuto studii vědci pod vedením izraelské univerzity v Tel Avivu vzali Toxoplasmu a bioinženýrsky upravili její části tak, aby byl parazit schopen přenášet velké balíčky užitečných proteinů.
Sledováním chování hacknuté Toxoplasmy v kultivovaných mozkových buňkách a u laboratorních myší prokázali, že upravení parazité jsou schopni přenášet molekuly bílkovin.
Pomocí Toxoplasmy se jim také podařilo dopravit protein MeCP2 přes hematoencefalickou bariéru.
U Rettova syndromu, který se vyznačuje těžkými poruchami pohybů v jeho konečné fázi, mají pacienti obvykle zmutovanou verzi proteinu MeCP2, takže jednou z možností léčby je, že by jim mohla být aplikována jeho normální verze, aby se příznaky zvrátily.
Tato léčba pomocí bioinženýrské Toxoplasmy je však ještě daleko od skutečné léčby skutečných pacientů, přesto doufáme, že se uskuteční co nejdříve.
Zdroj: Futurism, Nature Microbiology