Vědci dva měsíce krmili krysy sladkými limonádami. Ty poté prokazatelně zhlouply

V nové studii tým vědců zjistil, že krmení potkanů nealkoholickými nápoji, jako je cola a pepsi, způsobilo v mozku těchto nešťastníků dostatečné poškození, které vyvolalo problémy s pamětí, kognitivní poruchy a buněčné potíže.

Limonády samozřejmě nejsou zrovna považovány za zdravou potravinu. Jsou plné sladidel, skutečných i falešných, a studie široko daleko potvrdily, že cukry, které se nacházejí v nealkoholických nápojích, vedou ke zdravotním potížím, včetně cukrovky, srdečních onemocnění, zubního kazu a jaterních komplikací, abychom jmenovali alespoň některé.

Podle nového výzkumu však může být soustavná a dlouhodobá konzumace sladkých nealkoholických nápojů na bázi koly přímo spojena také se zdravím mozku a problémy s chováním. A zřejmě i s neschopností krys úspěšně projít bludištěm.

Aby vědci mohli prozkoumat, jaký vliv mohou mít limonády s kolou, které byly vybrány ke studiu kvůli jejich rozšířenosti v mnoha moderních lidských stravovacích návycích, na mozek potkanů, rozdělili je nejprve do tří věkových skupin: dvouměsíční, osmiměsíční a čtrnáctiměsíční. Každou z těchto věkových skupin pak rozdělili na skupiny, které pijí vodu a skupiny, které pijí kolu a vodu.

Po 57 dnech vědci hlodavce podrobili testům chování v bludišti a deset dní poté byli potkani utraceni, aby mohli vědci zkoumat případné rozdíly v jejich mozcích.

Po vyšetření byli hlodavci, kteří pili vodu, naprosto v pořádku. Ti, kteří popíjeli limonádu? Ne tak docela.

Během behaviorálních testů vědci zjistili, že většina konzumentů limonády, konkrétně dvou- a osmiměsíční potkani, měla horší paměť a obecně nižší kognitivní funkce než jejich puristické protějšky. To jim způsobovalo vážné potíže, když se snažili obejít bludiště.

Bližší pohled na mozky krysáků potvrdil, že všechny skupiny sodovkářů utrpěly různý stupeň poškození čelní kůry mozkové, která řídí životně důležité duševní funkce, jako je pozornost, paměť a úsudek, a také hipokampu, který hraje hlavní roli v paměti i učení.

Zdroj: Futurism.com