Vědci cvičí umělou inteligenci, aby hledala vodík v podzemí

Vědci z Ohio State University v USA vyvinuli systém umělé inteligence, který pomáhá při hledání ložisek „zlatého vodíku“. Tento termín označuje přirozeně se vyskytující vodík, který se skrývá v podzemních ložiscích, píše portál TechTimes.

Zlatý vodík je obzvláště cenný, protože k jeho výrobě není zapotřebí spotřeba energie – stačí ho pouze vytěžit. Ložiska tohoto druhu se vyskytují na některých místech v nízkých nadmořských výškách. Byla nalezena například ve Francii, USA, Mali, Namibii, Brazílii a Rusku.

Nedávné objevy naznačují, že těchto ložisek je mnohem více, než se původně předpokládalo. Obvykle se nacházejí ve specifických půlkruhových nebo oválných prohlubních, které mohou být ukryty pod různými typy terénu.

Umělá inteligence pomůže hledat zlatý vodík
Vývojáři nového inteligentního systému jej vycvičili na základě informací, včetně satelitních snímků, o již známých nalezištích v různých částech světa. Podle nich je umělá inteligence schopna identifikovat charakteristické rysy terénu, které indikují přítomnost takových ložisek.

„Vodík je velmi atraktivní zdroj energie,“ říká profesor Joachim Moortgat, hlavní autor projektu, který byl představen na výroční konferenci Americké geofyzikální unie. „Při spalování vodíku vzniká pouze voda. Na rozdíl od energie z větrných nebo solárních elektráren lze vodík skladovat a přepravovat, což znamená, že jej mohou využívat všechna průmyslová odvětví,“ dodává vědec.

Tým vědců vysvětluje, že volný vodík se stále vytváří v zemské kůře, což by teoreticky mohlo znamenat revoluci v přístupu k energii, která neprodukuje emise skleníkových plynů.

Obtíže a možná řešení

„Jedním z důvodů, proč je obtížné vodík nalézt, je skutečnost, že se pravděpodobně nachází v jiných geologických formacích a lokalitách než ropa nebo zemní plyn. Pomocí nástrojů založených na umělé inteligenci, které jsme vyvinuli, však můžeme vytvořit mapy všech pánví, kde by se mohl vyskytovat,“ vysvětluje profesor Moortgat.

Vědci předpokládají, že potrvá ještě nejméně několik let, než bude možné podzemní ložiska vodíku využívat. Klíčové je podle nich nyní pochopit povahu podzemních struktur, které vodík uchovávají. Další objevy v této oblasti dále zdokonalí průzkumný systém založený na umělé inteligenci.

Zdroj: TechTimes