Vědci analyzovali sníh na Marsu a učinili neuvěřitelný objev

Led na Marsu je místy sypký a připomíná sníh, takže může tát, píší vědci z Arizonské státní univerzity.

Víme, že voda je základem pro vznik života. Ale také pro přenos života: první, co vědci hledají na jiných planetách, ať už ve sluneční soustavě nebo mimo ni, je přítomnost vody. A často ji najdou, ale bohužel v podobě, která není příliš použitelná. Například na Marsu, který je hlavním kandidátem na kolonizaci, voda nechybí, ale je ve formě ledu. Nyní však byl učiněn objev, který by mohl vše změnit: tento led může obsahovat prach, takže se podobá spíše sněhu než nerozbitné vrstvě. A sníh by mohl snadněji roztát a uvolnit místo vytoužené vodě.

Většina vesmírného ledu byla pozorována orbitálními družicemi, jako je například sonda NASA Mars Reconnaissance Orbiter. Určit velikost krystalů a konzistenci ledu z takové výšky nad povrchem je však náročné. Tyto aspekty ledu jsou pro vědce klíčové při určování stáří ledu a způsobu jeho usazování. Vědci Aditya Khuller a Philip Christensen z Arizonské státní univerzity proto společně se Stephenem Warrenem, odborníkem na pozemský led a sníh z Washingtonské univerzity, vyvinuli nový přístup, jak zjistit, jak prašný je led na Marsu ve skutečnosti.

Mars je prašná planeta, takže většina jeho ledu je mnohem tmavší než čerstvý sníh, který můžeme vidět na Zemi. Čím je led prašnější, tím je tmavší, a tedy teplejší, což může ovlivnit jeho stabilitu i vývoj v čase. Za určitých podmínek by to také mohlo znamenat, že by nepozemský led mohl roztát. „Obecně se má za to, že Mars v průběhu své historie zažil několik dob ledových, a zdá se, že led odhalený ve středních zeměpisných šířkách Marsu je pozůstatkem tohoto dávného prachového sněžení,“ řekl Khuller.

Zdroj: news.asu.edu