Ve sluneční soustavě byla pozorována mohutná erupce ledové sopečné komety

Astronomové pozorovali velkou erupci sopečné komety, která prolétá sluneční soustavou a pravděpodobně vyvrhla do vesmíru více než 1 milion tun úlomků.

Podle webu Live Science tato bizarní sopečná kometa prudce vybuchla a vyvrhla do sluneční soustavy více než 1 milion tun plynu, ledu a potenciálních stavebních kamenů života.

Sopečná kometa, známá jako 29P/Schwassmann-Wachmann (29P), je široká asi 60 km a její oběh kolem Slunce trvá přibližně 14,9 roku. Předpokládá se, že 29P je vulkanicky nejaktivnější kometou ve sluneční soustavě. Podle NASA je jednou z přibližně 100 komet, známých jako „kentauři“, které byly vytlačeny z Kuiperova pásu (prstence ledových komet, které se nacházejí za Neptunem) na bližší oběžnou dráhu kolem Slunce mezi Jupiterem a Neptunem.

Dne 22. listopadu si amatérský astronom Patrick Wiggins všiml, že kometa 29P drasticky zvýšila svou jasnost. Následná pozorování provedená dalšími astronomy odhalila, že tento prudký nárůst jasnosti byl důsledkem mohutné sopečné erupce – podle Britské astronomické asociace (BAA) druhé největší, která byla na 29P pozorována za posledních 12 let. Největší erupcí v tomto období byla obrovská erupce v září 2021.

Zdroj: space.com, livescience.com, redakce