Vaječné bílky dokáží odstranit sůl a mikroplasty z mořské vody s účinností až 99 %

Vědci z univerzity Princeton dosáhli významného průlomu ve vývoji nového materiálu, který dokáže levně odstranit sůl a mikroplasty z mořské vody pomocí vaječných bílků. Jedná se o aerogel, lehký a porézní materiál, který lze využít v mnoha typech aplikací včetně filtrace vody, skladování energie a zvukové a tepelné izolace, jak píše server Brighter.

Vaječné bílky jsou složitým systémem téměř čistých bílkovin, které po vysušení mrazem a zahřátí na 900 °C v prostředí bez přístupu kyslíku vytvoří strukturu propojených vláken uhlíkových vláken a listů grafenu.

V nedávném článku publikovaném v časopise Materials Today tým vedený Craigem Arnoldem, proděkanem Princetonu pro inovace, ukázal, že výsledný materiál dokáže odstranit sůl a mikroplasty z mořské vody s 98%, resp. 99% účinností. Mezi významné výhody materiálu patří jeho levná výroba, energeticky nenáročné použití a vysoká účinnost. Ve srovnání s reverzní osmózou, která vyžaduje značný energetický vstup a velké množství vody k provozu, vyžaduje tento filtrační proces pouze gravitaci a neplýtvá vodou.

Vzhledem k tomu, že fungují i jiné proteiny, lze podle vědců materiál vyrábět ve velkém množství relativně levně, aniž by to mělo dopad na zásobování potravinami. Dalším krokem týmu je zdokonalit výrobní proces tak, aby mohl být použit při čištění vody ve větším měřítku. Vývoj průlomového materiálu je významným krokem v řešení eskalujícího nedostatku vody na celém světě, kde více než 2,2 miliardy lidí nemá přístup k čisté pitné vodě. OSN předpovídá, že do roku 2025 bude polovina světové populace žít v oblastech s nedostatkem vody.

To je dobrá zpráva pro ekologii i pro lidstvo.

Zdroj: redakce, thebrighterside.news, sciencedirect.com