V zemském nitru byla objevena dosud neznámá vrstva. Je jen 160 km pod našima nohama
Vědci objevili v nitru Země dosud neznámou vrstvu roztavené horniny. Nachází se asi 160 kilometrů pod našima nohama. Tento objev by mohl pomoci prohloubit naše znalosti o tom, jak se tektonické desky pohybují a utvářejí kontinenty naší planety.
Některé mechanismy zemské kůry zůstávají pro vědce stále záhadou. Například jak se tektonické desky pohybují? Nedávný objev nám o tom může říci více. Vědci totiž objevili dosud neznámou vrstvu částečně roztavené horniny, která se nachází v hloubce asi 160 kilometrů. Tento objev nám může pomoci lépe pochopit mechanismy, které stojí za deskovou tektonikou.
Popis a výsledky studie byly zveřejněny v časopise Nature Geoscience.
Ukázalo se, že potenciální anomálie je zákonitost
O tom, jak se tektonické desky pohybují, se vědci dlouho přeli. Zdá se, že nedávno objevená vrstva v zemské kůře má potenciál tento proces ovlivňovat. Nachází se v hloubce asi 160 km a je součástí astenosféry. Skládá se z částečně roztavených hornin.
Podobné shluky roztavených hornin nacházející se na různých místech Země byly pozorovány již dříve. Teprve nyní však bylo zjištěno, že rozsah této dosud neznámé vrstvy je globální. A to se podařilo vědcům z Texaské univerzity. Nejvýznamnějším přínosem zde byl příspěvek Junlina Hua.
Poté, co zjistil přítomnost roztavené horniny pod zemskou kůrou, začal postupně porovnávat údaje z různých seismologických stanic, až se mu podařilo získat téměř kompletní „mapu“ astenosféry. Při této příležitosti se ukázalo, že něco, co ostatní považovali za anomálii, je ve skutečnosti něco běžného.
O jednu proměnnou méně
Astenosféra je klasifikována jako součást svrchního zemského pláště. Je nesmírně důležitá pro tektonické pohyby na Zemi. Její okraje jsou totiž poměrně plastické, což umožňuje volný pohyb tektonických desek. A právě otázka této plasticity představovala pro vědecký svět problém. Očekávalo se, že vrstva roztavených hornin bude důležitým faktorem při pohybu desek, ale ukázalo se, že takový vliv nemá. I když je přítomnost roztavené frakce vysoká, nemá na „proudění“ uvnitř pláště významný vliv.
I zde můžeme připomenout pozorování, která učinil výše zmíněný Hua. Ten začal porovnávat svou mapu míst, kde je podíl roztavených hornin nejvyšší, se seismologickými údaji o tektonických pohybech. A zde ho čekalo překvapení, protože si žádné korelace nevšiml. A to přesto, že se ukázalo, že prostorový rozsah nově objevené „roztavené“ vrstvy zemské kůry je tak výrazně větší, než se dříve předpokládalo, jak se píše na webu Research Gate.
Jaké poznatky nám tedy zmíněný objev přináší a co nám říká o pohybu tektonických desek? V první řadě je lepší pochopení fungování astenosféry důležité pro poznání mechanismů, které přispívají ke vzniku tektonických pohybů. V tomto případě, v souvislosti s objevenou vrstvou, je však tento vliv důležitý do té míry, že umožňuje vyloučit jeden potenciální faktor. Prokázání toho, že vrstva roztavených hornin nemá na tektoniku na planetě významný vliv, totiž umožňuje například omezit proměnné, které je nutné brát v úvahu při konstrukci nových modelů, o tuto jednu konkrétní.
Zdroj: redakce, nature.com, researchgate.net
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]