V kanadském Klondajku bylo nalezeno 30 000 let staré mládě mamuta srstnatého i s kůží, srstí a potravou v žaludku

Dokonale zachovalé mládě mamuta srstnatého, které podle odhadů zemřelo před 30 000 lety, bylo nalezeno ve zlatonosných polích Klondajku, na území Yukonu v Kanadě. Tento druh vyhynul před 14 až 10 tisíci lety a vědci spekulují, zda to způsobil zvýšený lov lidí nebo změna klimatu.

21. června narazili těžaři zlata na téměř úplné mumifikované tělo, když prováděli vykopávky v permafrostu. Oblast Yukonu má bohatou historii v oblasti fosílií zvířat z doby ledové, nikdy však nebyly nalezeny pozůstatky i s kůží a srstí zvířete. 

Doktor Dan Shugar a jeho kolegové z univerzity v Calgary sestavili tým geologů a ostatky vykopali. Byly pojmenovány Nun cho ga, což v místním jazyce znamená „velké zvířecí mládě“.

Podle webu InterestingEngineering bylo mládě mamuta srstnatého zachováno tak dokonale, že zůstaly nedotčené i nehty na nohou, kůže, chobot a srst. Dokonce i střeva mláděte v sobě obsahovala jeho poslední potravu.

Nun cho ga je nejkompletnějším mumifikovaným mamutem v Severní Americe. Je to mládě samice a je zhruba stejné velikosti jako jiné mumifikované mládě mamuta, Lyuba, které bylo objeveno na Sibiři v roce 2007. Zatímco Lyuba zemřel asi před 42 000 lety, smrt Nun cho ga se odhaduje na dobu asi před 30 000 lety.

Mamutí mládě se pravděpodobně vzdálilo od své matky a uvízlo v bahně. Po své smrti zamrzlo v permafrostu během doby ledové. Doktor Shuger a jeho tým také studovali permafrost a zjistili podmínky, v kterých srstnatí mamuti žili. Potulovali se po Zemi spolu s divokými koňmi, jeskynními lvy a obřími stepními bizony.

V příštích měsících bude místní vláda pracovat na zachování mumifikovaných pozůstatků a zkoumat ostatky, aby se dozvěděla více.

Zdroj: interestingengineering.com, twitter.com