V Irsku se kdysi proháněli tunoví jeleni se skoro čtyřmetrovým parožím

Irsko, známé pro svou bohatou přírodní a kulturní historii, bylo kdysi domovem obřích jelenů s mohutným parožím, známých jako Megaloceros giganteus. Tito prehistoričtí obři, vážící až 1 500 kilogramů, se pyšnili parožím širokým přes 3,65 metru, což je více než trojnásobek šířky paroží současných losů. Přestože jsou nejvíce spojováni s Irskem, jejich fosilie byly objeveny po celé Evropě až po ruské jezero Bajkal.

Megaloceros giganteus, vědecky popsaný v 90. letech 20. století, patřil mezi největší jeleny doby ledové v Evropě. Jeho paroží, vyrobené ze silné kosti, svědčí o síle a dominanci mezi samci v boji o samice. Fosilie těchto jelenů sahají až 400 000 let do minulosti, s nejnovějšími nálezy starými zhruba 8 000 let, píše web Popular Science.

Život Megaloceros giganteus nebyl bez výzev, některé fosilie naznačují, že jedinci mohli zemřít kvůli nedostatku potravy krátce po období říje. Extrémní zimy a změny v dostupnosti potravy pravděpodobně hrály klíčovou roli ve vymírání těchto jelenů v Irsku a většině Evropy před zhruba 12 000 lety.

Dnes Megaloceros giganteus zůstává fascinujícím svědkem přírodní historie, odkazem na dobu, kdy po zemi chodily opravdoví giganti. Jeho pozůstatky, uložené v muzeích jako neocenitelné připomínky minulosti, přitahují pozornost vědců i veřejnosti po celém světě.

Zdroj: Popular Science