V Číně postavili „umělý Měsíc“ s měsíční gravitací. Jeho velikost překvapí

Čína se poslední roky netají svými vesmírnými ambicemi. Nyní čínští inženýři tvrdí, že sestrojili zařízení, v němž lze simulovat menší gravitaci, která působí na Měsíci, píše server Futurism.com.

Ten s odkazem na čínské zdroje informuje, že umělý Měsíc tvoří vakuová komora, která využívá silné magnetické pole k vytvoření prostředí s nízkou gravitací. Budoucí astronauti si ale měsíční prostředí v zařízení nevyzkouší. Stěny komory jsou totiž dlouhé pouhých 60 centimetrů.

Je však dostatečně velké na to, aby v něm výzkumníci mohli testovat vybavení a nástroje a zjistit, jak reagují na prostředí s nízkou gravitací na Měsíci, a vyladit tak případné nedostatky před skutečným přistáním.

Web Daily Mail doplnil, že uvnitř komory se nachází krajina se simulovanými měsíčními horninami. Na prototypu simulátoru už vědci testovali odpor vrtáků a zjistili, že by mohl být na Měsíci mnohem vyšší, než předpokládaly počítačové modely.

Číňané také v simulátoru chtějí ověřit, zda je na povrchu Měsíce možný 3D tisk. Podle výzkumníků by tento druh technologií byl nezbytný pro stavbu struktur umožňujících trvalé lidské osídlení. Čína si stanovila cíl vyslat do roku 2030 astronauty na Měsíc a do konce tohoto desetiletí na něm ve společném projektu s Ruskem zřídit základnu.

PRINCIP ZALOŽENÝ NA EXPERIMENTU S ŽÁBOU

Koncept využití magnetického pole k levitaci pochází od fyzika Andreho Geima, který v roce 2000 získal satirickou variantu Nobelovy ceny za experiment, v němž nechal žábu, aby se vznášela. Později získal také plnohodnotnou Nobelovu cenu za fyziku.

Vědec uvedl, že ho těší, že jeho experimenty vedou k aplikacím v kosmickém výzkumu, nicméně vysvětlil, že „magnetická levitace není totéž co antigravitace“. Uznal však, že existují situace, kdy by napodobení mikrogravitace pomocí magnetického pole mohlo být neocenitelné.

Zdroj: Futurism.com, Daily Mail