V budoucnu si možná vypěstujeme náhradní játra ve vlastním těle

Vědci pracují na experimentální léčbě, která by mohla pomoci léčit konečné stadium onemocnění jater a snížit počet transplantací tohoto orgánu. Průkopníkem nové techniky je společnost LyGenesis, která se zabývá buněčnou terapií, jak píše server BGR.

Metoda využívá přirozené regenerační schopnosti jater a vypěstuje pacientovi zcela nová játra. V jeho těle však nevyroste jen jedna, ale hned několik malých jater. Tento postup, který byl úspěšně použit u myší, prasat a psů, spočívá v injekci zdravých jaterních buněk do lymfatických uzlin pacienta.

Buňky se pak v těle pacienta množí a rostou do malých funkčních verzí většího orgánu. Vědci brzy zahájí klinickou zkoušku nové léčby, jejímž cílem je využít lymfatické uzliny pacientů k vytvoření bioreaktorů, které mohou vypěstovat nová játra. Účastníci budou rozděleni do tří hlavních skupin, které dostanou různé dávky buněk: 50 milionů, 150 milionů nebo 250 milionů. Doufá se, že každých 50 milionů buněk umožní pacientovi vypěstovat jednu mini játra. Účastníci s nejvyšší dávkou si tak mohli v těle vypěstovat až pět minipigmentů.

Kromě injekcí buněk však budou muset pacienti dostávat také imunosupresiva. Tím se zabrání tomu, aby jejich tělo na nové buňky špatně reagovalo a napadlo je. Společnost LyGenesis nyní spolupracuje se společností iTolerance na odstranění potřeby imunosupresivních léků. Klinické studie by měly být dokončeny do dvou let.

Zdroj: bgr.com