Úžasný objev v Cheopsově pyramidě. Nejznámější pyramida světa skrývala 4 500 let tajnou komoru
V Cheopsově pyramidě v Gíze byla mezinárodním výzkumným týmem nalezena dosud neznámá komora. Měření provedená již v roce 2016 zavdala příčinu k domněnce, že by se v blízkosti chevronových bloků nad vchodem mohl nacházet skrytý dutý prostor, jak uvádí web Middle East Monitor.
K ověření této teorie pomocí ultrasonografie a endoskopie významně přispěli vědci z Technické univerzity v Mnichově (TUM). Tento objev je významný zejména proto, že egyptská pyramida je jednou z nejdůkladněji prozkoumaných staveb na celém světě, jak se uvádí v tiskové zprávě.
Výzkumníci, kteří jsou součástí celosvětového výzkumného týmu ScanPyramids, prokázali existenci prázdné komory, o níž se dříve pouze předpokládalo na základě naměřených údajů. Nad dutým prostorem se nachází původní vchod do pyramidy, který není přístupný veřejnosti.
Výzkumníci používají několik nedestruktivních testovacích technik, které jim umožňují nahlédnout do kamenných bloků a prostor za nimi.
„Pyramidy jsou zapsány na seznamu světového dědictví. To znamená, že při průzkumu musíme být obzvlášť opatrní, abychom nic nepoškodili. Na Cheopsově pyramidě pracujeme s radarovými a ultrazvukovými měřicími přístroji, které lze používat nedestruktivně a částečně i bezkontaktně,“ říká profesor Christian Grosse, vedoucí katedry nedestruktivního testování na TUM.
Vědci použili endoskopii
Předběžné měřicí nástroje umožňují dobré počáteční posouzení problému. Vědci následně použili endoskopii k ověření své počáteční teorie. Posádce se podařilo vložit trubku dovnitř komory tak, že lokalizovali mezeru v masivním kamenném zdivu mezi kameny. Objektiv endoskopické kamery byl pak veden touto trubicí. Kamera ověřila, že dutý prostor existuje.
„Objevit dutý prostor v pyramidě je už něco mimořádného. Ale skutečnost, že tato komora je dostatečně velká, aby se do ní vešlo několik lidí, činí tento objev ještě významnějším,“ říká profesor Grosse.
Komora je větší, než se vědci dříve domnívali. První odhady naznačují, že délka komory je výrazně větší než původní naměřené údaje, které naznačovaly přítomnost chodby dlouhé nejméně pět metrů. Uvnitř místnosti nejsou patrné žádné stopy lidské činnosti, včetně otisků nohou. Výzkumný tým se proto domnívá, že tato místnost nebyla navštívena přibližně 4 500 let.
Zdroj: redakce, tum.de, middleeastmonitor.com