Úžasný objev pod Arktickými sopkami. Vědci objevili nový druh

Zjistilo se, že pod Arktickými sopkami bují tajemný život, který se vyskytuje více než 2 500 metrů pod mořskou hladinou, jak uvádí web Eurekalert.

Osídlení mrazivého, temného a zároveň výbušného prostředí podmořských sopek se může zdát jako nejisté místo, kde se můžete cítit jako doma. Podle studie však vědci identifikovali tajemný život, kterému se daří u vodíku více než 2500 metrů pod arktickým mořským ledem.

Podmořské sopky, o kterých se mluví, jsou ve skutečnosti známé jako hydrotermální průduchy. Tyto pukliny vznikají hluboko v oceánu na rozhraní tektonických desek a chrlí zahřáté tekutiny zbavené kyslíku a bohaté na kovy, jako je železo, mangan nebo měď. Některé mohou obsahovat také vodík, metan a sulfidy.

Když se horká voda spojí s okolním studeným okysličeným oceánem, vytvoří se takzvané hydrotermální chocholy s kouřovými částicemi sulfidů kovů. Tyto chocholy se šíří tisíce kilometrů od svého zdroje a stoupají stovky metrů nad hladinu oceánu.

Ve videu můžete vidět, co jsou hydrotermální průduchy.

Extrémně odlehlé oblasti, které nebyly nikdy před tím studovány

První autor Massimiliano Molari z Ústavu Maxe Plancka pro mořskou mikrobiologii v německých Brémách a jeho kolegové se vydali na náročnou cestu za odběrem vzorků hydrotermálních plum ve střední části Severního ledového oceánu a v jižním Atlantiku.

„Vzorky jsme odebírali v extrémně odlehlých oblastech, které nebyly nikdy předtím studovány. Sběr vzorků hydrotermálních plum je velmi komplikovaný, protože není snadné je lokalizovat,“ vysvětlil vedoucí skupiny Antje Boetius v tiskové zprávě.

Dále vysvětlil, že odběr vzorků se stává ještě komplikovanějším, když se plum umisťuje v hloubce větší než 2 500 metrů pod arktickým mořským ledem. Ještě složitější je, když se nachází v bouřlivých zónách Jižního oceánu.

Na palubě výzkumné lodi Polarstern arktický tým sbíral vzorky, aby prozkoumal složení a metabolismus bakterií v této vodě.

Tajemný život zaskočil vědce

Zjistili, že v chladných hydrotermálních chrličích nasycených kyslíkem žije zcela nový druh rodu Sulfurimonas, známý jako USulfurimonas pluma (index „U“ znamená nekultivovaný). Jak název napovídá, u bakterií rodu Sulfurimonas bylo dosud pozorováno pouze využívání sulfidu jako zdroje energie.

Překvapivě tento nový mikroorganismus využívá vodík jako zdroj energie. Vědci také prozkoumali genom bakterie a zjistili, že je výrazně redukovaný a postrádá geny typické pro jejich příbuzné, ale jinak je dobře vybaven pro růst v tomto dynamickém prostředí.

„Domníváme se, že hydrotermální chochol nejen rozptyluje mikroorganismy z hydrotermálních průduchů, ale může také ekologicky propojovat otevřený oceán s biotopy mořského dna,“ uvedl Molari.

Pohled na údaje o genomech z jiných plum ukázal, že USulfurimonas pluma roste v těchto prostředích celosvětově.

„Musíme přehodnotit naše představy o ekologické roli Sulfurimonas v hlubokém oceánu – možná jsou mnohem důležitější, než jsme si dosud mysleli,“ uzavřel Molari.

Zdroj: redakce, nature.com, eurekalert.org