Už žádné zapáchající oblečení. Antimikrobiální povlak eliminuje zápach
Vědci z Tokijské univerzity vyvinuli technologii, která umožňuje odstranit nepříjemné pachy z oblečení bez praní. K tomuto účelu se používala kyselina tříslová, píše vědecká instituce.
Naše oblečení je třeba pravidelně prát, protože po určité době nošení se zašpiní a začne také zapáchat. Někdy je to problém, protože stačí horký letní den, aby oděv začal zapáchat, i když v podstatě není špinavý. Musíme je tedy prát častěji, což způsobuje rychlejší znehodnocení materiálu, a proto musíme své oblíbené oblečení brzy vyhodit.
Vědci z Tokia vytvořili antibakteriální povlak na oblečení.
Odborníci z Tokijské univerzity však vyvinuli technologii, která odstraní nepříjemný zápach z oblečení, aniž by bylo nutné ho prát. Odborníci se již pokusili tento problém vyřešit pomocí nanočástic stříbra s antibakteriálními vlastnostmi. To by umožnilo vyloučit baterie způsobující zápach.
Bohužel bylo obtížné chemicky navázat nanočástice stříbra na tkaninu. To je důležité, protože časté nanášení stříbrného povlaku by bylo pro uživatele nepohodlné. Kromě toho by nanočástice mohly představovat zdravotní riziko, pokud by se dostaly do životního prostředí.
Tento problém však byl vyřešen pomocí kyseliny tříslové, která na tkanině vytvoří ultratenkou vrstvu nanočástic stříbra. Je to proto, že se váže na stříbro i na tkaninu. Ačkoli kyselina tříslová vytváří velké množství barevných skvrn, samotný nátěr je bezbarvý a lze jej na tkaniny nanášet dvěma způsoby. Výrobci mohou namočit látku do speciálního roztoku již ve fázi výroby nebo si ji spotřebitelé mohou na oděv nastříkat sami.
Foto: The University of Tokyo
Dosud byly provedeny testy na bavlně, polyesteru a hedvábí, které ukázaly, že vynález je velmi užitečný. Povlak ničil nejen bakterie způsobující zápach, ale také plísně a viry. Důležité je, že si zachovala svou funkčnost po dobu nejméně 10 pracích cyklů. Naproti tomu aplikace povlaku neměla vliv na pružnost nebo prodyšnost materiálů.
V žádném případě se nejedná o technologii, která by existovala pouze v laboratoři. Výzkumníci tvrdí, že ji testovali na vlastním oblečení a dokonce i na koupelnové předložce a že tato technologie funguje. V obchodech se tak brzy objeví oblečení, které se nemusí tak často prát.
Zdroj: u-tokyo.ac.jp