Umělá inteligence vymyslela 40 tisíc chemických zbraní za 6 hodin. Je třeba se bát?

Z věcí, v nichž je umělá inteligence dobrá, je procházení tisíců chemických sloučenin za účelem identifikace kandidátů na léky jednou z nejlepších. Vědci však zjistili, že je pozoruhodně dobrá i ve vymýšlení možných chemických zbraní. Až děsivě dobrá, píše server IFLScience.

V nedávné studii zveřejněné v časopise Nature Machine Intelligence tým farmaceutické společnosti Collaborations Pharmaceuticals, Inc. použil umělou inteligenci pro objevování léčiv. Za pouhých 6 hodin úspěšně identifikovala 40 000 nových potenciálních chemických zbraní, přičemž některé z nich se pozoruhodně podobaly nejsilnější nervově paralytické látce, která kdy byla vytvořena.

Výzkumníci byli šokováni tím, jak pozoruhodně snadné to bylo. Aby vědci umělou inteligenci přesměrovali tak, aby navrhovala něco, co způsobuje škodu místo léčení, museli ji nasměrovat na identifikaci toxicity.

Během šesti hodin, kdy umělou inteligenci používali, došlo k několika děsivým změnám. Poté, co ji zaměřili na generování sloučenin podobných nervově paralytickým látkám, navrhla nejsilnější nervově paralytickou látku, která kdy byla vytvořena a která byla použita při atentátu na Kim Čong-unova bratra Kim Čong-nama, a další látky používané v chemické válce.

Tým se domnívá, že by to měl být moment, který otevře oči pro využití umělé inteligence při objevování léčiv, a upozorňuje na snadnost zneužití těchto algoritmů. Taky podotkl, že se taková možnost nesmí dostat do špatných rukou, protože v tom případě bychom se měli obávat.

Zdroj: iflscience.com