Umělá inteligence se učí řeči zvířat. Projekt začíná u vorvaňů

Komunikace zvířat je fascinující a komplexní fenomén, který přitahuje výzkumníky a vědce po celá desetiletí. Rozluštit význam a kontext zvuků zvířat však není snadný úkol. Někteří vědci se proto obracejí na umělou inteligenci (AI), aby jim pomohla porozumět zvířecím jazykům. Projekt CETI si jako první zvíře vybral vorvaně.

Co je to řeč?

Dlouho předtím, než se AI objevila, vědci a další zapálení výzkumníci pracovali na pochopení zvířecí komunikace. Někteří se dozvěděli, že kočkodani mají různá volání, když varují před leopardy a orly nebo krajtami. Jiní objevili, že sloni komunikují tak tichým tónem, že je lidské uši neslyší. Netopýři zase pískají ve velmi vysokých tónech. Další skupiny vědců zkoumaly, jak hyeny šíří vůně, aby sdílely informace, a jak včely komunikují prostřednictvím tance. Počítají se tyto typy komunikačních systémů jako jazyk? Mezi vědci je to kontroverzní otázka. Nikdo se moc neshodne na tom, jak definovat zvířecí řeč.

Lidský jazyk má mnoho výhod – dokážeme vymýšlet nová slova, mluvit o něčem, co neexistuje, nebo se bavit o tom, co právě není vedle nás. Je to ale něco, co se musíme naučit. Vědci si proto vybrali zvíře, které je také dost inteligentní na to, aby opravdu mělo vlastní řeč – vorvaně, jednoho z nejinteligentnějších a nejsociálnějších zvířat na planetě, uvádí web WarpNews.

Projekt CETI

Projekt CETI využívá AI a podvodní technologie ke studiu komunikace vorvaně. Umělá inteligence může například pomoci identifikovat druh, pohlaví, věk a emoce zvířete na základě jeho zvuku, ale může pomoci odhalit i strukturu a význam zvuků zvířat pomocí technik zpracování přirozeného jazyka (NLP). NLP je odvětví umělé inteligence, které počítačům umožňuje chápat a generovat přirozený jazyk, jako je řeč nebo text. Umělá inteligence může například pomoci rozdělit zvuky zvířat do jednotek, jako jsou slabiky nebo slova, a může také pomoci odvodit význam a kontext zvuků zvířat pomocí technik sémantické analýzy, jako je vkládání slov nebo modelování témat.

Projekt CETI je zkratka pro Cetacean Translation Initiative (Iniciativa pro překlad kytovců) a je veden týmem vědců, inženýrů a ochránců přírody z různých oborů a prostředí. Projekt zahrnuje nasazení sítě hydrofonů (podvodních mikrofonů), které dokážou nahrávat zvuky vorvaně na velkých plochách a po dlouhou dobu. Projekt také využívá drony a satelity ke sledování pohybu a chování velryb. Data shromážděná hydrofony, drony a satelity jsou pak analyzována algoritmy AI, které mohou pomoci identifikovat jednotlivé velryby, jejich sociální skupiny, jejich umístění a řeč, uvádí web Science News Explores. Prozatím bylo pozorováno, že vykazují chování, jako je spolupráce, výuka, učení a že mají určitou kulturu. Projekt CETI doufá, že díky pochopení toho, jak spolu vorvaně komunikují, získá vhled do jejich kultury a poznání, jako jsou jejich hodnoty, přesvědčení, emoce a osobnosti.

zdroj: Science News Explores, WarpNews