Umělá inteligence pomáhá při tvorbě kyslíku. Syntetizovala sloučeniny, které by mohly být použity k výrobě kyslíku z vody na Marsu
Umělá inteligence, fungující jako chemický robot, syntetizovala sloučeniny, které by mohly být použity k výrobě kyslíku z vody na Marsu, oznámili vědci.
Potenciální budoucí mise s lidskou posádkou na Mars budou potřebovat kyslík. Nejen pro dýchání astronautů, ale také jako raketové palivo. Klíčem k dlouhodobě efektivním misím je využití zdrojů, které již na Rudé planetě existují, pro výrobu kyslíku. To je mnohem jednodušší, než přepravovat kyslík a materiály pro jeho výrobu ze Země, píše portál Space.
Mars má významné zásoby zamrzlé vodního ledu. Voda je složena z vodíku a kyslíku, vědci proto hledají způsoby, jak tento prvek z těchto zdrojů získat. Katalyzátory, které jsou schopné urychlit chemické reakce „štěpící“ molekuly vody na kyslík a vodíkový plyn, jsou v tomto ohledu klíčové.
Ve studii vědci experimentovali s takzvaným AI chemikem pro výrobu těchto katalyzátorů pro štěpení vody, a to s materiály nalezenými na Marsu. Tým se soustředil na pět různých kategorií meteoritů z Marsu, které jsou to kamenné úlomky, které spadly na Zem po kosmických impaktech, které je odstřelily z Marsu.
AI chemik použil robotickou ruku k získání vzorků z meteoritů z Marsu a poté laserem skenoval rudu. Z toho pak vypočítal více než 3,7 milionu molekul, které by mohl vytvořit ze šesti různých kovových prvků v kamení – železo, nikl, mangan, hořčík, hliník a vápník.
Během šesti týdnů, bez jakékoli lidské intervence, AI chemik vybral, syntetizoval a otestoval 243 těchto různých molekul. Nejlepší katalyzátor, který robot nalezl, mohl štěpit vodu při minus 37 stupňů Celsia, tedy při chladných teplotách, jaké se nacházejí na Marsu.
Výzkumníci odhadují, že lidskému vědci by trvalo asi 2 000 let najít tento „nejlepší“ katalyzátor pomocí konvenčních pokusů a omyl.
Zdroj: Space