Umělá inteligence objevila nový lék, který zpomaluje stárnutí
Díky nedávnému výzkumu vědců z Edinburské univerzity se podařilo pomocí systémů strojového učení objevit nové léky proti stárnutí. Senolytika jsou v podstatě léky, které mohou zpomalit stárnutí a také zabránit nemocem souvisejícím s věkem. Fungují tak, že ničí takzvané senescentní buňky – poškozené buňky, které se sice nemohou množit, ale mohou uvolňovat látky způsobující záněty. Vývoj senolytik může být nákladný a časově náročný. Proto se Vanessa Smer-Barreto, výzkumná pracovnice Ústavu genetiky a molekulární medicíny na Edinburské univerzitě, obrátila na strojové učení, píše web Science Focus.
Její tým se snažil provést výzkum s omezenými finančními prostředky. Vzali tréninková data z existující literatury a hledali způsoby, jak využít strojové učení k urychlení práce. Pomocí algoritmu strojového učení se jim podařilo najít tři slibné možnosti pro tyto typy léků.
Vědkyně a její kolegové poskytli modelu umělé inteligence příklady známých senolytik a nesenolytik a naučili model mezi nimi rozlišovat. Poté jej mohli použít k předpovědi, zda molekuly, které dosud neznali, mohou být senolytické, a to na základě toho, zda odpovídají dříve dodaným příkladům.

Je známo asi 80 senolytik, ale z tohoto počtu byla na lidech testována pouze dvě. Přitom trvá 10 až 20 let, než se takové léky dostanou na trh. Tým vložil do modelu strojového učení celkem 4 340 molekul – seznam výsledků byl vrácen za pouhých pět minut. Model identifikoval 21 molekul s nejvyšším skóre, které považoval za pravděpodobná senolytika. Bez modelu strojového učení by tento proces mohl trvat týdny a získání těchto výsledků by si vyžádalo obrovské množství peněz.
Nakonec byli potenciální kandidáti na léky testováni na dvou typech buněk: zdravých a senescentních. Z 21 nejlépe hodnocených molekul dokázaly tři eliminovat stárnoucí buňky, zatímco normální buňky zůstaly naživu. Tato nová senolytika pak byla podrobena dalšímu testování, aby bylo možné lépe pochopit, jakým způsobem působí na organismus.
Přestože studie byla úspěšná, jedná se teprve o začátek tohoto výzkumu. Tým doufá, že prostřednictvím budoucích testů zjistí, zda nová senolytika mohou bojovat proti stárnutí tkáně poškozených orgánů.
Zdroj: redakce, sciencefocus.com, ncbi.nlm.nih.gov