Umělá inteligence objevila antibiotikum na nebezpečnou bakterii
Umělá inteligence objevila nové antibiotika. Jedná se o důležitý objev vzhledem k vysokému zdravotnímu a životnímu riziku superbakterie.
Umělá inteligence objevila z tisíců potenciálních antibiotik ty nejslibnější. Tímto způsobem vědci získali účinné experimentální antibiotikum nazvané abaucin. Bude však vyžadovat další testování, píše server MIT.
Vývoj antibakteriálních léčiv je klíčový
Běžně používaná antibiotika mohou účinně bojovat proti bakteriálním infekcím. Bakterie se však postupně stávají vůči antibiotikům odolnějšími a nové antibakteriální léky se již několik desetiletí téměř neobjevují. Každý rok zemře na infekce způsobené bakteriemi rezistentními vůči antibiotikům přibližně milion lidí.
Vědci z McMasterovy univerzity (Kanada) se zaměřili na jeden z nejproblematičtějších druhů bakterií, a to Acinetobacter baumannii. Ten může způsobovat zápal plic a infekce ran a byl například velkým problémem u zraněných amerických vojáků v Iráku nebo Afghánistánu. Ačkoli není všeobecně známý, je jednou ze tří superbakterií, které Světová zdravotnická organizace (WHO) označila za „kritickou“ hrozbu.
Acinetobacter baumannii je často rezistentní téměř vůči všem antibiotikům a představuje problém v nemocnicích a pečovatelských domech, který je o to větší, že je schopen přežívat na zdravotnických površích a vybavení.
K nalezení nového antibiotika vědci nejprve vycvičili umělou inteligenci. „Ručně“ testovali účinek tisíců léků na Acinetobactera, u nichž byla známa přesná chemická struktura.
Získané informace byly zpřístupněny umělé inteligenci, aby se mohla naučit chemické vlastnosti léků, které by byly proti této bakterii účinné. Dalším krokem bylo předložit AI seznam 6680 sloučenin, jejichž účinnost nebyla známa. Jak se ukázalo, vytvoření užšího seznamu slibných látek trvalo AI jen hodinu a půl.
Vědci v laboratoři otestovali 240 sloučenin a našli devět potenciálních antibiotik. Jedno z nich – abaucin – se ukázalo jako mimořádně účinné. Abaucin hojil infikované rány u myší a dokázal zabíjet bakterie ze vzorků pacientů.
Dalším krokem bude zdokonalení léku v laboratoři a poté provedení klinických zkoušek. Podle odborníků by se první antibiotika vybraná umělou inteligencí mohla na trhu objevit kolem roku 2030. Zajímavou vlastností abaucinu je jeho selektivit.
Teoreticky nic nebrání tomu, aby umělá inteligence analyzovala vhodnost až desítek milionů sloučenin pro léčbu.
Zdroj: redakce, Nature, mit.edu
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]