Umělá inteligence dokáže předpovědět demenci, tvrdí studie

Podle nové studie britských vědců dokáže umělá inteligence až s 92% přesností předpovědět, zda se u člověka do dvou let rozvine demence. Také pomůže snížit počet nesprávně diagnostikovaných osob, píše web Sky News.

Výzkumníci z Exeterské univerzity v Anglii zkoumali údaje za období 10 let od 15 300 pacientů, přičemž na začátku studie účastníci demencí netrpěli, ačkoli mnozí z nich měli problémy s pamětí nebo jinými mozkovými funkcemi. U každého desátého účastníka (1 568 osob) byla do dvou let od návštěvy diagnostikována demence. Umělá inteligence předpovídala tyto nové případy demence s přesností až 92 %.

„Nyní jsme schopni naučit počítače přesně předpovídat, u koho se do dvou let rozvine demence,“ uvedl profesor David Llewellyn, člen týmu z Exeterské univerzity.

Umělá inteligence může nejen přesně předpovědět, komu bude diagnostikována demence, ale má i potenciál zlepšit přesnost diagnóz, naznačuje výzkum.

„Jsme nadšeni, že náš přístup strojového učení dokázal identifikovat pacienty, kteří mohli být chybně diagnostikováni, což má potenciál omezit dohady v klinické praxi a výrazně zlepšit diagnostický postup,“ uvedl Llewellyn.

Podle organizace Alzheimer’s Disease International se každých 20 let téměř zdvojnásobí počet lidí s demencí, do roku 2030 dosáhne 78 milionů a v roce 2050 bude podle předpokladů 139 milionů osob trpět demencí.

„Umělá inteligence má obrovský potenciál pro zlepšení včasné detekce těchto onemocnění,“ uvedla doktorka Rosa Sancho, vedoucí výzkumu v Alzheimer’s Research UK. „To by mohlo způsobit revoluci v procesu diagnostiky pro lidi obávající se, že se u nich nebo jejich blízkých objeví příznaky demence,“ dodala.

Zdroj: news.sky.com