Ukrajinské bojové buginy jsou připraveny zabíjet ruské tanky. Co o nich víme?

Ukrajinské síly ve svém pokračujícím boji proti ruským obrněncům používají vozidla typu buggy se sportovními střešními protitankovými řízenými střelami (ATGM) Stugna-P namontované na nákladních autech. V této válce staly ikonickou zbraní, i když proti ruským obrněncům je nasazováno mnoho typů, píší na webu The Drive.

Ukrajina má domácí výrobu ATGM střel, jako je Stugna-P, ale také široce využívá dovážené varianty. Dotyčné buginy se několikrát objevily na sociálních sítích, a to již v roce 2019, před současnou ruskou ofenzívou, někdy se zbraněmi a jindy bez. Na sociálních sítích se začátkem tohoto týdne objevilo několik fotografií terénních dvoumístných vozidel. Buginy jsou relativně levnými přepravními prostředky pro malé jednotky, které se zahrnutím Stugna-P udělají pořádný úder. Základní Ranger UTV má pouze 32 koní, ale je schopen táhnout 680 kg a má 25 cm výšku. Malé buginy vyzbrojené protitankovým systémem Stugna-P ukrajinské výroby jsou rychlou a silnou zbraní v nerovném terénu. Střely jsou schopny zasáhnout jak pozemní vozidla, tak za určitých okolností dokonce i nízko letící pomalá letadla, včetně útočných vrtulníků.

Stugna-P, také nazývaný Skif, je navržen k ničení pracovní síly a stacionárních a mobilních moderních obrněných cílů s kombinovaným, neseným nebo monolitickým pancířem včetně ERA (výbušné reaktivní pancéřování) a také k určení cílů, jako jsou umístění zbraní, lehce pancéřované objekty a vznášející se vrtulníky v kteroukoli denní i noční dobu.  ATGM se v tomto současném konfliktu staly ikonou a dosud v sedmitýdenní válce způsobily zkázu ruským tankům. 

Střely Stugna-P mohou být naváděny manuálně přes vzdálený terminál nebo v poloautomatickém nastavení přímé viditelnosti (SACLOS), kde je střela nasměrována pomocí laserového paprsku namířeného na zamýšlený cíl. Střely mohou nést různé hlavice, včetně tandemových typů navržených tak, aby prorazily výbušným reaktivním pancířem, stejně jako vysoce výbušné fragmentace a termobarické užitečné zatížení.

Systém Stugna-P se obvykle střílí ze stativu na zemi a vyžaduje posádku dvou až čtyř vojáků. Může být také odpalován a ovládán na dálku až na 50 metrů prostřednictvím televizního sledovacího a zaměřovacího systému. Ukrajinské síly získaly kreativitu s touto naváděnou municí a používají ji k výbušnému účinku proti ruským obrněncům i letadlům. Mnoho sil dnes používá buggy. Americké speciální operační síly používají podobnou, i když větší a dražší, dunovou buginu v ultralehkém bojovém vozidle Polaris Dagor A1. Zejména MRZR byly široce používány v mnoha válečných zónách, včetně role střelce ATGM. Použití buggy sahá pozoruhodně daleko do minulosti. 

Ukrajinští vojáci si ve svém boji proti Rusku vystačili se všemi druhy vozidel a zbraní. Ve skutečném obratu událostí postavili Ukrajinci tyto malé, levné UTV proti některým z nejobávanějších obrněných vozidel na planetě. 

Zdroj: thedrive.com