Ukrajinci se zmocnili íránského dronu. Když nahlédli dovnitř, byli zaskočeni

Rakouské motory, součástky z domácích spotřebičů a díly japonské a čínské výroby jsou jen některé z komponentů, které byly dosud nalezeny v íránských bezpilotních letounech používaných Rusy na Ukrajině. Nyní obránci objevili v jednom z těchto zařízení další komponenty, které mohou mimo jiné poukazovat na nelegální dodavatelské řetězce, jak píše server The Drive.

Ukrajinským ozbrojeným silám se podařilo hacknout íránský dron Mohajer-6 a donutit ho přistát. Stroj byl poté zabaven příslušníky vojenské rozvědky a důkladně prozkoumán. Co v něm našli?

Překvapivý interiér íránského dronu

Mnoho elektronických součástek uvnitř dronu bylo vyrobeno v USA a dalších spojeneckých zemích včetně Evropy. Probíhající vyšetřování této záležitosti může poukázat na závažné nedostatky v celosvětovém dodavatelském řetězci. Jednou z nejpřekvapivějších komponent, které byly dosud v dronu Mohajer-6 objeveny, byl rakouský motor Rotax 912.

Na tomto místě je třeba zmínit, že sankce EU zakazují vývoz vojenské elektroniky do Íránu. Podobné předpisy chránící domácí technologie platí i v USA. Zajímavé je, že stejná omezení vůči Teheránu zavedlo i Rusko. O tom, že se Íránu podařilo tyto zákazy obejít, nejlépe svědčí skutečnost, že podle nedávných zjištění bylo přibližně 75 % elektroniky v dronu Mohajer-6 vyrobeno v USA.

Nezávislé protikorupční komisi (NAKO), nevládní organizaci se sídlem v Kyjevě, se navíc podařilo zjistit, že značná část z více než 200 různých součástek nalezených v dronu byla vyrobena v Japonsku, uvádí server WSJ. Mezi tyto díly patří mimo jiné servomotory, které umožňují operátorům manévrovat s dronem během letu. Podle společnosti NAKO je vyrábí japonská technologická společnost Tonegawa-Seiko. Společnost byla v minulosti pod lupou ministerstva obchodu kvůli vývozu servomotorů do Číny bez povolení.

Součástky z Německa, USA a… Izraele?

Řada dalších blíže nespecifikovaných součástí dronu Mohajer-6 zahrnuje díly vyrobené německou společností Infineon Technologies AG a arizonskou společností Microchip Technology Inc. Mluvčí společnosti Microchip v reakci na tyto zprávy uvedl, že společnost přijímá nezbytná opatření ke kontrole zákazníků a zachování integrity dodavatelského řetězce, ale že existují distributoři třetích stran, kteří prodávají její výrobky po celém světě.

Dron Mohajer-6 měl zřejmě také infračervenou teleskopickou čočku s vysokým rozlišením pro sledování a zaměřování, podobnou zařízení vyrobenému izraelskou společností Ophir Optronics Solutions Ltd.

Ukrajinská vojenská rozvědka již dříve identifikovala předmět jako zařízení od společnosti Sierra-Olympic Technologies Inc. se sídlem v Oregonu, která je známým uživatelem čoček Ophir. Zakladatel společnosti Chris Johnston uvedl, že před několika lety odmítli žádost o nákup od íránského občana a upozornili na to federální úřady. Upozornil však, že Íránci mohli získat součástky ze západních vojenských letadel sestřelených v Iráku a Afghánistánu nebo od zprostředkovatelů.

Zdroj: redakce, thedrive.com, wsj.com