Ukrajina ruší dohodu o raketách SS-18 Satan a Rusové je nemají kde opravovat. Proč je to důležité?

Ukrajinci vypověděli dohodu z roku 2006, podle níž měli obsluhovat obávané mezikontinentální balistické rakety SS-18 Satan, jak píše server Ukranews. Připomínáme jejich schopnosti.

Je třeba poznamenat, že dohoda podepsaná v roce 2006 byla již několik let pouhou formalitou, ale k jejímu vypovězení ze strany Ukrajiny došlo až nyní. Za zmínku také stojí, že Rusko nemělo vlastní servis mezikontinentálních balistických raket SS-18 Satan (IBCM) a bylo v tomto ohledu odsouzeno Ukrajinou.

Tato závislost byla mimo jiné důvodem pro konstrukci jeho nástupce, letounu RS-28 Sarmat. Dřívější ruské plány počítaly se stažením dosud používaných raket SS-18 Satan do konce roku 2022, ale vzhledem k sankcím, které ochromily ruský obranný průmysl, je pravděpodobné, že některé Satany stále zůstávají v provozu.

SS-18 Satan – ruský mezikontinentální střela

SS-18 Satan, jejíž skutečný název v ruských ozbrojených silách je R-36M2 Vojevoda, je v současnosti největší ruskou mezikontinentální balistickou střelou ve službě, která odpaluje ze sila s doletem až 16 000 km. Je schopen nést 10 termonukleárních hlavic o síle 500 kT každá. Jejich informace o přesnosti uvádějí, že zásah bude proveden z 500 metrů (CEP), ale to u termonukleární hlavice není problém.

Její historie sahá až do 80. let 20. století, kdy SSSR chtěl vyvinout balistickou raketu schopnou zničit několik měst současně pomocí hlavic MIRV (Multiple independently targetable reentry vehicle). Stručně řečeno, jedna balistická raketa obsahuje několik samostatných hlavic, které po oddělení od rakety ještě ve vesmíru samostatně vstupují do zemské atmosféry a útočí na různé cíle, jak uvádí server Military Today.

Takové řešení také znamená, že systém protiraketové obrany, jako je Patriot, má více cílů, které může „zachytit“, což zvyšuje šanci, že se některé z nich vyhnou sestřelení. Práce sovětských inženýrů byla uvedena do provozu v roce 1988 a po rozpadu SSSR se servisem ruských raket zabývala Ukrajina. Nyní se může stát, že pokud nastanou problémy s dodávkami raket RS-28 Sarmat, budou mít ruská strategická raketová vojska značnou operační mezeru.

Zdroj: redakce, ukranews.com military-today.com, Wikipedia