Tyto revoluční brýle odezírají ze rtů. Stačí jen otevřít pusu, abyste je mohli ovládat
Brýle pro rozšířenou realitu budou v blízké budoucnosti důležitou pomůckou. Nejnovějším nápadem jsou tiché hlasové příkazy. Jak tyto brýle fungují?
Hlasová komunikace je jednou z nejefektivnějších, protože je rychlejší mluvit než psát. Když je však kolem vás hluk, nebo když máte kolem sebe hodně lidí, není to optimální. Aby se tomuto problému předešlo, vyvinul inženýr Ruidong Zhang z Cornellovy univerzity sonarové brýle s názvem EchoSpeech, které „slyší“ tiše vyslovené příkazy.
Brýle EchoSpeech dokáží slyšet nevyslovené příkazy
Obroučky brýlí EchoSpeech obsahují sonarové snímače, které zaznamenávají pohyby úst. Tím se nejen eliminuje nutnost vyslovovat slova nahlas, ale také se zamezí nutnosti mířit na obličej jakýmkoli dalším zařízením, například telefonem s fotoaparátem.
Technologie rozpoznávání tiché řeči jsou obvykle omezeny na určitou sadu předem stanovených příkazů. Často také vyžadují namíření kamery na obličej, což není praktické ani pohodlné.
Systém potřebuje pouze několik minut tréninku. Tímto způsobem se naučí řečové vzory uživatele. Na jejich základě může později přečíst nahlas nevyslovená slova s přibližně 95procentní efektivitou.
Vestavěné reproduktory vysílají po obličeji neslyšitelné zvukové vlny. Pohybující se rty tyto vlny odrážejí a ty se pak vracejí do mikrofonů. Tyto vlny jsou analyzovány v reálném čase, což systému umožňuje přečíst nevyslovená slova.
Přestože se jedná teprve o prototyp, může se již nyní pochlubit desetihodinovou výdrží. Vývojář se postaral také o bezpečnost. Žádná data nejsou zpracovávána mimo zařízení uživatele. Funkčnost brýlí EchoSpeech je zatím otázkou vývoje. Brýle umí ovládat přehrávač hudby, navigaci a zasílat zprávy. Doufáme, že se dostanou i do sériové výroby a nabídnou další funkce.
Zdroj: redakce, cornell.edu