Tým paleontologů získal DNA nosorožce srstnatého z doby ledové ze vzorků zkamenělých exkrementů

Tým paleontologů, evolucionistů a geologů, kteří jsou spojeni s několika subjekty v Německu, získal DNA nosorožce srstnatého z doby ledové ze vzorků zkamenělých exkrementů (koprolitů) nalezených v jeskyni v Německu.

Předchozí výzkumy naznačovaly, že existovaly dva druhy nosorožců srstnatých z doby ledové – jeden žil v Eurasii (nosorožec srstnatý sibiřský), druhý v Evropě (nosorožec srstnatý evropský). Předchozí výzkum také ukázal, že euroasijský druh přežíval přibližně do doby před 14 000 lety – není známo, před jak dlouhou dobou evropský druh zmizel.

Výzkumný tým se snažil zjistit více o historii evropského nosorožce srstnatého. Za tímto účelem hledali a našli vzorky koprolitů, které po sobě zanechaly dávné hyeny – zvířata, o nichž bylo známo, že napadají a hodují na nejrůznějších velkých zvířatech, včetně nosorožce srstnatého. Vzorky byly nalezeny ve dvou jeskyních ve vrstvách půdy datovaných do středního paleolitu – jedna v Bockstein-Loch, druhá v Hohlenstein-Stadel. Obě se nacházejí v údolí Lone.

Oba vzorky koprolitu byly přivezeny zpět do laboratoře ke studiu. V rámci této studie výzkumný tým izoloval z každého vzorku DNA hyeny i nejméně jednoho nosorožce srstnatého. I přes silnou degradaci DNA se týmu podařilo sestavit mitochondriální genom nosorožce srstnatého, což se podařilo poprvé. Při studiu jejich souboru zjistili, že oba typy nosorožců srstnatých se oddělily od společného předka přibližně před 45 000 lety, uvádí portál Phys.

Výzkumný tým uzavírá své úsilí s tím, že studium zkamenělého trusu za účelem získání dalších informací o předcích dávných tvorů je přehlíženou vědou.

zdroj: Phys